Češi na Mallorce jsou po záplavách v pořádku, jsou jich tam stovky

foto Bleskové povodně ve městě Sant Llorenc na středomořském ostrově Mallorca.

Praha - Čeští turisté na středomořském ostrově Mallorca, který v noci na dnešek zasáhly bleskové povodně, jsou v pořádku. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří není známo, že by záplavy kohokoli zasáhly tragicky. Na Baleárském ostrově Mallorca, který leží ve Středozemním moři jižně od španělského pobřeží, nyní tráví dovolenou a prodloužené léto několik set Čechů. Turistická sezona tam tento týden končí. Většina destinací je mimo území, kde záplavy udeřily. Záplavy na středomořském ostrově Mallorca, který postihl v úterý prudký a silný déšť, mají už deset obětí.

"Není nám známo, že by bleskové záplavy kohokoli zasáhly tragicky. Významný vliv to ale má z hlediska ubytovacích kapacit a kvality pláží," řekl ČTK Papež. Lidé, kteří na ostrově jsou, se podle něj nechtějí vracet domů předčasně. Turistická sezona na ostrově tento týden končí, pak přijíždějí golfisté a cyklisté.

Několik desítek klientů je na ostrově Mallorca s cestovní kanceláří Fischer. Podle mluvčího Jana Bezděka jsou všichni v pořádku a kvůli záplavám zatím nikdo z nich potíže nehlásil. Situace na ostrově je podle Bezděka už klidná, hotely fungují a elektřina po nočním výpadku také. Odklízejí se škody, které noční déšť napáchal.

Desítky klientů má na Mallorce také kancelář Exim Tours, záplavy se jich podle marketingového ředitele Stanislava Zímy nijak nedotkly. Záplavy byly na severovýchodě ostrova s epicentrem v Sant Llorenc, kde kancelář žádné klienty nemá. "Naši klienti jsou převážně na jihu ostrova. V oblasti východního pobřeží jsou námi nabízené hotely už uzavřené," dodal Zíma. Informace se týkají také klientů spřízněné kanceláře Kartago Tours ze Slovenska, Maďarska a Polska.

Ostrov Mallorca patří mezi oblíbené cíle českých turistů. Podle Papeže jde o nejsilnější španělskou destinaci. Do Španělska ročně vyrazí zhruba 180.000 Čechů, z toho 25.000 až 30.000 míří na Mallorku. Podle údajů Českého statistického úřadu loni Češi vyjeli na 4,9 milionu cest do zahraničí, z toho 90 procent bylo po Evropě. Španělsku patřila s 258.000 cestami šestá příčka. Meziroční nárůst zájmu byl ale více než 40procentní.

Prudký déšť v úterý vyvolal na ostrově bleskové záplavy, při kterých zemřelo podle dosavadních informací nejméně devět lidí a další se pohřešují. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové mezi oběťmi nejsou žádní Češi a ani mezi zraněnými by neměli být. Letecké spojení z Prahy do Palma de Mallorca není přerušené, všechny lety dnes odletí podle platného letového řádu, řekl ČTK mluvčí Letiště Václava Havla Roman Pacvoň.

Mallorku postihly výjimečné záplavy, zemřelo při nich deset lidí

Záplavy na středomořském ostrově Mallorca, který postihl v úterý prudký a silný déšť, mají už deset obětí. S odvoláním na civilní obranu o tom informoval deník El País. Podle něj se snížil počet pohřešovaných na jedno dítě. Záchranáři stále pátrají po dítěti, jehož matka při povodni zahynula. Podle agentury AP jsou mezi oběťmi dva Britové a jedna Holanďanka, Češi mezi mrtvými ani zraněnými podle českého ministerstva zahraničí nejsou.

Nejhůře zasaženo je asi osmitisícové městečko Sant Llorenç des Cardassar, které leží na východě ostrova. Tam v úterý odpoledne spadlo během několika hodin v některých místech až 230 litrů srážek na metr čtvereční. Podle mluvčího španělského meteorologického ústavu jde v této oblasti o zcela výjimečné srážky. "Pravděpodobnost, že spadne tolik srážek, kolik spadlo v úterý, je v této oblasti zhruba jeden případ na tisíc let," řekl mluvčí Rubén del Campo.

Do postižené oblasti odpoledne dorazil i španělský premiér Pedro Sánchez, který slíbil regionu státní pomoc. Poslanci španělského parlamentu i regionálního parlamentu Baleárských ostrovů drželi dnes za oběti bleskových povodní minutu ticha. Předsedkyně regionální vlády Baleár Francina Armengolová vyhlásila třídenní smutek.

Na místě povodní na východě Mallorky pracuje nyní přes 630 vojáků, policistů a hasičů. Už v úterý večer požádala místní regionální vláda o pomoc španělské ministerstvo obrany, které časně ráno poslalo na 80 vojáků z Valencie.

V zasaženém regionu dnes zůstaly zavřené školy, řada silnic byla až do poledne neprůjezdná. Místní úřady požádaly obyvatele, aby z domova raději nevyjížděli.

Španělský meteorologický ústav nechal v platnosti do dnešního večera druhý nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli očekávání dalších srážek.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK sdělila, že podle informací honorárního konzula na Mallorce mezi oběťmi žádní Češi nejsou. Čeští občané by neměli být ani mezi zraněnými.

Mluvčí Letiště Václava Havla Roman Pacvoň ČTK řekl, že letecké spojení z Prahy do Palma de Mallorca není přerušeno, všechny lety dnes odletěly podle platného letového řádu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 13:00 27°C

Celá předpověď