Češi na festivalu sklářství získali cenu za nejlepší projekt

foto Ocenění poroty za nejlepší projekt si z benátského mezinárodního festivalu sklářství The Venice Glass Week odnesla česká společnost Art Lines. Česká expozice s názvem Czech Glass, Quo vadis?!, na které se podílela desítka umělců, o cenu soutěžila v konkurenci dvou set mezinárodních projektů.

Benátky/Praha - Ocenění poroty za nejlepší projekt si z benátského mezinárodního festivalu sklářství The Venice Glass Week odnesla česká společnost Art Lines. Češi s výstavou, na které se podílela desítka umělců, o cenu soutěžili v konkurenci dvou set mezinárodních projektů.

Česká expozice s názvem Czech Glass, Quo vadis?! představila v Benátkách deset umělců ve věku od osmadvaceti do osmašedesáti let s různými profesními zkušenostmi. Většina děl vznikla v průběhu posledního roku přímo pro benátský festival.

„Je to veliký úspěch české sklářské výtvarné školy. Jak je vidět, má světu stále co nabídnout, navazuje tak na skvělou tradici a naše dobré jméno v tomto oboru ve světě," řekl ČTK Ondřej Škarka ze společnosti Art Lines. Zásluhu na úspěchu Česka podle něj má výběr autorů kurátorky Márie Gálové a expozice architekta Jiřího Novotného.

„Mým kurátorským záměrem bylo předvést co nejpestřejší mozaiku přístupů ke sklu, ukázat, jak sklo zasahuje i do jiných oblastí umění a demonstrovat možnosti jeho spojení s netradičními materiály,“ uvedla Gálová.

Benátky a zejména ostrov Murano jsou již od 13. století proslulé svými sklářskými dílnami. Mezi tamní výrobky patří například rámy zrcadel nebo křišťálové lustry, z nichž mnohé zdobí paláce evropské šlechty. Letošní ročník festivalu zasvěcený sklářskému umění se koná od 4. do 12. září, česká výstava bude k vidění až do 3. října.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 20. září 2021

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď