Češi mohou do Slovinska jen na vybraných hraničních přechodech

foto Kolona automobilů na dálnici - ilustrační foto.

Praha - Čeští občané mohou při cestě do Slovinska nebo přes něj do Chorvatska vstoupit do země pouze na vybraných hraničních přechodech. Turistům, kteří chtějí ve Slovinsku strávit dovolenou, doporučuje česká ambasáda v Lublani mít s sebou čestné prohlášení, že v posledních 14 dnech nepobývali v Moravskoslezském kraji. Češi s trvalým nebo přechodným pobytem v Moravskoslezském kraji musejí předložit potvrzení o rezervaci ubytování a negativní test na covid-19, bez testu musejí do karantény.

Slovinská policie bude turisty kontrolovat na hraničních přechodech, bude při tom zjišťovat jejich jména i adresu trvalého či přechodného pobytu. Následně úředníci ministerstva zahraničí přímo na hranicích rozhodnou, zda konkrétní osoba bude umístěna do karantény.

Slovinská vláda v pátek rozhodla, že Česko, Chorvatsko a Francie budou od soboty vyřazeny z takzvaného zeleného seznamu zemí s nízkým rizikem koronavirové nákazy. Dnes se Česko na tento seznam vrátilo, ovšem s výjimkou Moravskoslezského kraje, který zůstává na žlutém seznamu. Dvoutýdenní karanténě se tak vyhnou jen ti obyvatelé tohoto kraje, kteří se prokážou dokladem o rezervaci ubytování zaplacené ještě před přeřazením kraje do žlutého seznamu a nanejvýš 36 hodin starým negativním testem.

Češi ze všech krajů mohu nadále bez rizika karantény projíždět Slovinskem do Chorvatska. Cesta přes slovinské území ale musí trvat nanejvýš 12 hodin a povolují se pouze nezbytné přestávky na cestě. Za tranzit se považuje i cesta vlakem s přestupem ve Slovinsku, ale z jízdenky musí být zřejmé, že cestující zemí jen projíždí, a při přestupu dotyčný nesmí opustit nádraží.

Vzhledem k tomu, že Lublaň řadí Chorvatsko na žlutý seznam, platí omezení i pro návrat českých turistů z Chorvatska. Lidé mohou při zpáteční cestě slovinským územím pouze projet, na cestu mají 12 hodin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď