Češi jsou zbytečně nespokojení a hledají mesiáše, míní církev

foto Ilustrační foto - Po deseti letech končí práce na nových varhanách pro poutní místo Svatá Hora u Příbrami. Hudební nástroj vzniká ve varhanářské dílně Vladimíra Šlajcha v Borovanech na Českobudějovicku. Na snímku z 27. července je generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

Praha - Podle církevních představitelů oslovených ČTK jsou Češi zbytečně nespokojení v době prosperity a čekají na novodobého spasitele. Hlasy tradičních stran se také zbytečně tříští, řekl ČTK generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Stanislav Přibyl. Podle teologa, kněze a vysokoškolského profesora Tomáše Halíka budou důležité povolební změny uvnitř stran. Do výsledků voleb se podle něj promítá celkové morálně-kulturní klima společnosti. Dává celkem smutné, i když ne zcela tragické vysvědčení, sdělil ČTK.

Hlava české katolické církve kardinál Dominik Duka se k volbám slibuje vyjádřit v pondělí.

"Je třeba se hlouběji zamyslet nad skutečnými příčinami vzestupu protestních antisystémových stran včetně fašizující SPD v době ekonomické prosperity, bezpečnosti země a relativní politické stability v minulém období," uvedl Halík. Důležité podle něj budou povolební změny uvnitř stran. "Zda prozápadní a prounijní orientace zvítězí v ODS a v ČSSD, jak se budou profilovat Piráti a zda se KDU-ČSL poučí z velké chyby, že neudělala koalici se STAN. Zápas o demokratickou kulturu proti populismu pokračuje," míní Halík.

Přibyla mrzí, že valná většina lidí vsadila "na ne úplně klasická řešení, na která jsme zvyklí". "Zvítězily strany, které nabízejí jednodušší řešení - že to bude jinak a lépe. Nevím, jak to zhodnotit, mám spíš dojem, že naše česká povaha je stále nespokojená a že čekáme na mesiáše, který tu nespokojenost na nás vyřeší," řekl.

Varuje před hledáním čehokoli lepšího a nového v situaci, kdy země relativně prosperuje a její občany na rozdíl od mnoha jiných zemí na světě nic neohrožuje. "Připomíná mi to pohádku o dědečkovi, který měnil, až vyměnil...," říká.

"Mám radost, že byla volební účast trošku vyšší, než bývá, je dobře, když lidé přijdou vyjádřit svůj názor a nenechají to být. Mrzí mě, že ty strany, které myslí spíš na otevřenost a spolupráci, se dostávaly do Sněmovny tak ´zespodu´," uvedl k výsledku několika stran, jež ve Sněmovně své zástupce již měly a dnes se dlouho pohybovaly kolem nutného pětiprocentního zisku.

"Je to všechno velmi roztříštěné. Myslím si, že by tradiční strany měly hledat programový průnik nebo i přemýšlet, zda by se některé neměly sloučit. Dvakrát pět procent není totéž jako deset procent," uvedl Přibyl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď