Obhájkyně Sakamotová na MS po krátkém programu vede, Březinová neuspěla

foto Japonská krasobruslařka Kaori Sakamotová v krátkém programu na MS v Saitamě, 22. března 2023.

Saitama (Japonsko) - Obhájkyně titulu Kaori Sakamotová na mistrovství světa v krasobruslení v krátkém programu výrazně odskočila všem soupeřkám. Domácí Japonka si v Saitamě známkou 79,24 bodu vypracovala náskok 5,62 bodu před Korejkou I He-in. Česká reprezentantka Eliška Březinová, která na světovém šampionátu startovala jen několik měsíců po operaci kolena, obsadila v krátkém programu 32. příčku a k postupu do volných jízd měla daleko.

Účastnici loňských zimních olympijských her v Pekingu Březinové scházela po rekonvalescenci skokanská jistota. V kombinaci s trojitým toeloopem skočila jen dvojitý toeloop místo plánovaného trojitého a měla nejisté dopady u trojitého lutze i dvojitého axelu. Stejně jako loni se nedostala do finálové čtyřiadvacítky. Ve srovnání s minulým šampionátem si o pět příček pohoršila. Nechala za sebou jen tři soupeřky.

"Mrzí mě to, protože při tréninku i rozbruslení ty skoky vypadaly dobře, ale pak přišel závod a nevyšlo to," uvedla Březinová v tiskové zprávě. Zklamání se v ní mísilo s dobrým pocitem z návratu. "Myslím si, že jsem bojovala a je super, že takhle po třech měsících od operace jsem se dokázala dát dohromady a odjet to," dodala.

Známka 47,29 bodu je však daleko za jejím osobním i sezonním maximem. Na velké mezinárodní akci to bylo nejhorší hodnocení od MS 2015. Od postupu dělilo sedmadvacetiletou Češku více než sedm bodů. "Deficit se určitě projevil, Eliška nebyla vyzávoděná. Možná to chtělo ještě týden, čtrnáct dní. Podle toho, jak tréninky probíhaly, jsme počítali, že finále by mělo být bez problémů, ale když tam byly chyby, tak to dopadlo, jak to dopadlo," dodal trenér Rudolf Březina.

Úřadující mistryně světa Sakamotová naladila skvěle formu na vrchol sezony po nevydařené úvodní polovině, kdy skončila až pátá ve finále Grand Prix. Předvedla energický a skokansky excelentní krátký program se všemi nejobtížnějšími prvky a zůstala jen zhruba bod za svým osobním rekordem z minulého světového šampionátu.

"Byla jsem dneska celkem klidná a dokázala jsem zabruslit jako každý den na tréninku. Pro volnou jízdu chci udržet koncentraci až do samého závěru a snad to zakončit perfektním výkonem," řekla dvaadvacetiletá Japonka.

Za ní se seřadily čtyři krasobruslařky v rozmezí 59 setin bodu, které by měly ve volných jízdách bojovat o stříbrnou medaili. Druhá je zatím Korejka I He-in, následuje další domácí favoritka Mai Miharaová, jež se na MS vrátila po šesti letech, a juniorská mistryně světa z loňského roku Isabeau Levitová z USA.

Až pátá skončila v krátkém programu obhájkyně stříbra Loena Hendrickxová z Belgie, která spadla po trojitém toeloopu v kombinaci a od medaile ji dělí bod a půl. Ještě hůř dopadla vítězka lednového mistrovství Evropy Anastasija Gubanovová. Gruzínka sice po nejistém trojitém flipu zařadila nouzově kombinaci po trojitém lutzu, ale i tam chybovala ve výjezdu z toeloopu. Známka 65,40 bodu znamenala propad až na jedenácté místo s více než osmibodovou ztrátou na medaili.

Volné jízdy žen se uskuteční v pátek od 9:20 SEČ.

Domácí Japonci na MS jasně vedou soutěž sportovních dvojic, Češi vypadli

Japonsští krasobruslaři Riku Miuraová a Rjuiči Kihara v krátkém programu sportovních dvojic na MS v Saitamě, 22. března 2023. Japonci Riku Miuraová a Rjuiči Kihara vykročili za světovým titulem v kategorii sportovních dvojic. Před domácím publikem v Saitamě se vybičovali k životnímu výkonu a vypracovali si více než šestibodový náskok před obhájci titulu Alexou Knierimovou a Brandonem Frazierem z USA. Čeští reprezentanti Federica Simioliová a Allessandro Zarbo skončili v krátkém programu jednadvacátí a těsně nepostoupili do volných jízd.

Italským rodákům v českých barvách nestačil ani osobní rekord 49,59 bodu. Při debutu na světovém šampionátu zajeli lépe než na lednovém mistrovství Evropy, i když zařazují jen dvojitý sólový skok. Osobní maximum si vylepšili téměř o dva body. "Jsme spokojení, udělali jsme drobné chyby, ale jsme šťastní," uvedl Zarbo v tiskové zprávě svazu.

Na finálovou dvacítku jim ještě 73 setin bodu scházelo, ale i tak pro mě byl debut na MS velkým zážitkem. "Bylo skvělé, jak nás Japonci podporovali, fanoušci byli úžasní, atmosféra skvělá," pochvalovala si Simioliová.

Z dvojice největších favoritů šli jako první do akce Miuraová a Kihara. Úřadující vicemistři světa a vítězové prosincového finále Grand Prix před slušně zaplněnými ochozy zajeli životní krátký program na hudbu Elvise Presleyho. Ozdobili ho mimo jiné vysokým a dalekým odhozeným trojitým lutzem.

Už na ledě neskrývali po skončení jízdy nadšení. Pak zjistili, že se poprvé v kariéře dostali v této části soutěže přes 80 bodů, a drobounká Miuraová divoce poskakovala radostí. "Naším cílem pro tuto sezonu bylo získat 80 bodů za krátký program, takže jsme rádi, že jsme toho v úplném závěru sezony dosáhli. Po (vítězném) mistrovství čtyř kontinentů jsme měli opravdu dobré tréninky, takže jsme chtěli zajet jako na tréninku a doufali, že předvedeme, na čem jsme pracovali," uvedl její partner Kihara.

Známka 80,72 bodu znamená velký náskok i kvůli tomu, že Frazier spadl při trojitém toeloopu. Obhájci titulu se po této chybě musejí dívat spíše za sebe. Získali 74,64 bodu a o 1,4 bodu za nimi jsou zatím průběžně třetí Italové Sara Contiová a Niccolo Macii, kteří po lednovém evropském titulu útočí na další cenný kov.

Pouhých 43 setin dělí od stupňů vítězů Kanaďany Deannu Stellatovou-Dudekovou a Maximea Deschampse. Devětatřicetiletá Stellatová-Dudeková tak má naději, že ozdobí medailí nevídaný krasobruslařský comeback. V roce 2000 byla jako sólistka juniorskou vicemistryní světa, ale o rok později s krasobruslením kvůli zdravotním problémům skončila a pracovala jako kosmetička. Po šestnácti letech se ke sportu vrátila a od jara 2019 bruslí s Deschampsem.

Volné jízdy sportovních dvojic začnou ve čtvrtek ve 3:00 SEČ.

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě:

Sportovní dvojice - po krátkém programu: 1. Miuraová, Kihara (Jap.) 80,72, 2. Knierimová, Frazier (USA) 74,64, 3. Contiová, Macii (It.) 73,24, 4. Stellatová-Dudeková, Deschamps (Kan.) 72,81, 5. Chanová, Howe (USA) 70,23, 6. Pereiraová, Michaud (Kan.) 65,31, ...21. Simioliová, Zarbo (ČR) 49,59.

Ženy - po krátkém programu: 1. Sakamotová (Jap.) 79,24, 2. I He-in (Korea) 73,62, 3. Miharaová (Jap.) 73,46, 4. Levitová (USA) 73,03, 5. Hendrickxová (Belg.) 71,94, 6. Petrokinová (Est.) 68,00, ...32. Březinová (ČR) 47,29.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď