Plaga: Je třeba udělat vše pro návrat žáků, jakmile to bude možné

foto Prázdná třída ve škole. Ilustrační foto.

Praha - Jakmile to epidemická situace dovolí, je nutné udělat maximum pro návrat žáků a studentů do škol, a to i za cenu přísnějších opatření například v průmyslu. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to uvedl v dnešním vyjádření, které ČTK poskytlo tiskové oddělení resortu. V současnosti je podle Plagy nejdůležitější zmírnit šíření epidemie. Od pondělí budou v Česku uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému.

"V současné době je nejdůležitější zmírnit šíření pandemie a snížit počet onemocnění v populaci, což je cílem vládou přijatých opatření," poznamenal Plaga. Je podle něj také nutné, aby ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v řádu dnů zajistil pravidelné a povinné testování a striktní dodržování všech opatření ve firmách, nebo aby je vláda uzavřela.

Podle Havlíčka zůstanou průmyslové firmy od pondělí bez nových restrikcí. Spustí se v nich ale dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné. Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění přispívat 60 korun na test, maximální nárok bude na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale též uvedla, že než začne povinné testování ve firmách, vláda by měla průmysl omezit. "Ve vládě je nás už šest s tímto názorem. Potřebujeme další dva hlasy," poznamenala.

"Jakmile to epidemická situace dovolí, je potřeba udělat maximum pro to, aby se žáci a studenti vrátili zpět do lavic, a to i za cenu přísnějších opatření v oblastech, jako je například průmysl, což ostatně tvrdím dlouhodobě," dodal Plaga.

Vláda v posledních zhruba dvou týdnech avizovala, že by se děti mohly postupně do škol vrátit. Mluvila o tom, že od 1. března by do nich mohli začít chodit studenti maturitních ročníků. Z důvodu nárůstu počtu potvrzených případů koronaviru kabinet plány přehodnotil. Připravuje ale systém testování, který má návrat žáků k prezenční výuce umožnit. Pro zaměstnance ve školství se dnes otevřel registrační systém k očkování proti covidu-19. Očkování bude dobrovolné, rozdělené do několika fází. Za první dvě hodiny se k přednostnímu očkování proti covidu-19 zaregistrovalo zhruba 52.500 zaměstnanců škol.

Černý: Pro ZŠ kompletní zavření problém nebude, spíše pro rodiče

Uzavření prvních a druhých tříd v rámci opatření proti šíření nemoci covid-19 by pro samotné základní školy (ZŠ) neměl být problém. Potíže ale mohou nastat pro některé rodiče. Větší problémy by neměly nastat ani v případě potřebného vybavení pro distanční výuku. Na dotaz ČTK to dnes řekl předseda Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý.

Dosud děti navštěvovaly první a druhé třídy ZŠ a otevřeny byly také mateřské školy. Podle pátečního rozhodnutí vlády budou v následujících týdnech školy zcela zavřeny. Kvůli špatné epidemické situaci a šíření nových mutací koronaviru chce vláda na tři týdny výrazně snížit mobilitu lidí. Nová opatření mají platit od 1. března po tři týdny.

"Z pohledu základních škol by neměly vznikat větší problémy, protože z větší části jsou již uzavřené, takže s distanční výukou prvních a druhých ročníků neočekáváme problémy. Z pohledu mateřských škol to ale říct bohužel neumím," řekl Černý.

Potíže by mohly podle předsedy asociace nastat pro některé rodiče, jejichž děti mohly doposud do školy chodit. "Právě z pohledu rodičů by potíže vzniknout mohly, ale pro školy to problém nebude," řekl Černý.

Vzhledem k tomu, že byly školy zcela uzavřeny 11 dní již loni na podzim, neměly by vznikat problémy ani s technikou nutnou pro výuku na dálku. "Nevylučuji, že se individuální problémy objeví. Potom se budeme samozřejmě snažit pomoci, ale je to především na aktivitě ředitelů. Z vlastní zkušenosti vím, že při oslovení například nadací či firem, je možné pro tyto děti vybavení získat. Není to ze dne na den, ale důležité je být aktivní," řekl Černý.

Otevřeny zůstanou školky a školy pro děti, jejichž rodiče pracují ve složkách integrovaného záchranného systému (IZS), tedy například policisté či hasiči. "Základní školy pro IZS a další profese budou fungovat i nadále. Městské části jsou navíc připravené otevřít pro tyto profese i určené mateřské školy," řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic vláda od pondělí na tři týdny zpřísní pravidla pro volný pohyb lidí. Budou muset zůstávat ve svém okresu, platit ale budou výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřou se školky i zbývající otevřené školy a také další obchody, začít má zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách. Zpřísní se pravidla pro zakrytí nosu a úst.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď