Černošický úřad nemá možnost získat dokumenty k Babišovu majetku

foto Ilustrační foto - Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Černošice (u Prahy) - Černošický městský úřad nemá v takzvané kauze Pandora Papers možnost získat ze zahraničí dokumenty k majetku bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle ministerstva vnitra neexistuje legální možnost, jak se v rámci mezinárodního právního styku k těmto dokumentům dostat. Ministerstvo tak jeho žádosti o součinnost nemůže vyhovět, uvedl úřad na svém webu. Podle serveru Investigace.cz Babiš ve svých majetkových přiznáních neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Černošický úřad se snaží ověřit, zda Babiš spáchal přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Bývalý premiér už dříve v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Ministerstvo vnitra podle černošického úřadu v odpovědi uvedlo, že "v současné době neexistuje legální možnost, jak v rámci mezinárodního právního styku dožádat dokumenty potřebné pro prověření došlého oznámení". Podobně úřadu při obstarávání dokumentů nepomohly ani žádosti, které odeslal na ministerstva spravedlnosti a zahraničních věcí.

V případě firem Blakey Finance Limited na Britských Panenských ostrovech a Boyne Holding L.L.C. registrované ve Washingtonu bylo prověřování možného přestupku s ohledem na metodiku ministerstva spravedlnosti odloženo kvůli promlčení. Černošický úřad tak pokračuje už jen v prověřování části podnětu, která se týkala neuvedení společnosti SCP Bigaud se sídlem v Monaku v prohlášení do centrálního registru oznámení v roce 2021. Pokud se nepodaří získat dokumenty potřebné pro prověření tohoto oznámení, odpovědnost za tento přestupek zanikne 1. července, uvedl úřad.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu Babiš poslal přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře. V dokumentech souvisejících s kauzou podle Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50.000 korun. Babiš prohlásil, že nemovitosti s využitím poměrně složité sítě zahraničních firem nakupoval na doporučení realitní kanceláře.

Babiš trvale bydlí v Průhonicích a příslušným úřadem obce s rozšířenou působností je pro něj Městský úřad Černošice. Úřad řešil i kauzu střetu zájmů premiéra kvůli tomu, že ovládá média, a v září mu uložil za přestupek pokutu 250.000 korun. Premiér se proti pokutě odvolal a Středočeský kraj pokutu zrušil, rozhodnutí je pravomocné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď