Ceny za přínos divadlu dostala Venuše ve Švehlovce či Handa Gote

foto Ceny České divadelní DNA byly slavnostně předány 21. února 2018 v Praze. Cenu za mimořádnou podporu a prezentaci českého nového divadla získal bývalý ředitel Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl.

Praha - Ocenění za přínos novému divadlu, tedy všem formám divadla experimentálního, nonverbálního či pohybového, ve středu předali v pražské La Fabrice. Cenu dostal bývalý ředitel Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl, divadlo Venuše ve Švehlovce nebo skupina Handa Gote research & development. Iniciátorem cen je organizace Nová síť, která pořádá i přehlídku nového divadla Malá inventura. Ta začíná v Praze, navštíví i další česká města a nabídne více než 20 divadelních projektů.

Lukáš Přibyl byl od roku 2013 ředitelem Českého centra v Izraeli. Ocenění dostal proto, že podle pořadatelů citlivým způsobem a nebývalým osobním nasazením vytvořil podmínky pro mimořádný rozvoj kulturní spolupráce České republiky a Státu Izrael. Inicioval nové možnosti prezentace a vytvořil ojedinělou infrastrukturu se strategií propojování aktivit umělců a scén obou zemí, a to s dlouhodobou perspektivou.

Umělecká skupina Handa Gote research & development pracuje od roku 2005 na pomezí divadla, současného tance, vizuálního umění, hudby, performance a konceptuálního umění. Skupina v českém prostředí výrazně rozšířila postdramatické divadelní postupy a přispěla k jejich dalšímu rozvoji.

Venuše ve Švehlovce na pražských Vinohradech je otevřený prostor pro nezávislé divadelní soubory v prostředí Švehlovy koleje. Uvádí alternativní divadlo, workshopy, taneční performance, komunitní akce nejen z Prahy, regionů ČR, ale i ze zahraničí. Pořadatelé dnes ocenili také Open Air Program, nejnavštěvovanější openairový divadelní festival v regionech, který se koná v Hradci Králové, a inscenaci Black Black Woods.

Performance Jozefa Fručka, Lindy Kapetaneaové a Cirku La Putyka vzbudila emoce a vybočila odvážným způsobem z bezpečných vod divadelních produkcí, uvádějí pořadatelé. "Černočerný les, kde se potkávají otec se synem. Pohybové divadlo, které komunikuje slovy, činohra, která se hýbe. Rostislav Novák mladší společně se svým otcem Rostislavem Novákem starším na téměř šest hodin zastavují čas a dávají publiku možnost společně si prožít neprožité," charakterizují inscenaci.

Festival Malá inventura se uskuteční na 12 scénách pro současné divadlo, mezi něž patří například holešovické Studio Hrdinů, DOX či Alfred ve dvoře, ale i MeetFactory nebo Werichova vila. Centrem dění bude Studio Alta, v němž se uskuteční většina setkání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 17. ledna 2019

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď