Ceny v průmyslu zvolnily pokles, zemědělské klesly výrazně

foto Ceny v průmyslu zvolnily pokles, zemědělské klesly výrazně

Praha - Ceny v průmyslu v červnu zpomalily meziroční pokles na 0,3 procenta z květnových 0,9 procenta. Zemědělské ceny se ale snížily o 4,4 procenta, což byl nejhlubší meziroční propad od července 2018. Naopak ceny stavebních prací zrychlily růst na 4,3 procenta a tržní služby pro podniky zdražily o 2,1 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé je pokles cen u zemědělských výrobců spojený s koronavirovou krizí, trh se jen pomalu oživuje.

Zatímco vývoj spotřebitelských cen centrální banku netěší, inflace se nachází nad tolerančním pásmem a její jádrová složka byla v červnu dokonce nejvyšší v historii časové řady, ceny v produkční sféře již indikují dezinflační tendence, komentoval čísla analytik Komerční banky Jan Vejmělek. "Data potvrzují náš předpoklad zpomalení spotřebitelské inflace ve druhé polovině roku směrem k inflačnímu cíli centrální banky," dodal. Ten činí dvě procenta.

Pokles zemědělských cen v červnu zrychlil, v květnu se snížily o 2,7 procenta. Na červnovém poklesu se podepsala rostlinná výroba. "Ceny brambor klesly o 26,1 procenta, obilovin přes pět procent a ceny olejnin o téměř tři procenta. Nižší byly též ceny skotu, mléka a jatečných prasat. Růst o téměř 23 procent naopak zaznamenaly ceny ovoce, zeleniny pak o 13,3 procenta," uvedl Jiří Šulc z ČSÚ.

Například u ceny zvířat podle Dlouhé v okolních státech EU nefunguje řada jatek, výrobní cena masa na trhu tak kvůli přebytkům klesá. Podle ní jde u vepřového masa o propad v celé Evropské unii, v ČR až o pět korun na kilo. Producenti drůbeže a vajec podle ní řeší naopak zvyšující se náklady na krmné směsi a na pracovní sílu. Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy se ve statistikách projevuje nadhodnocení ceny brambor z doby, kdy se doprodávaly staré brambory. Ceny ovoce a zeleniny jsou podle něj zatím vysoko, protože ještě nenastala hlavní sklizňová sezona. "Ale po sklizni tuzemského ovoce očekáváme také snížení výrobních a doufáme i že i snad spotřebitelských cen," řekl Pícha.

V průmyslu se meziročně snížily především ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků klesly o 15,6 procenta, těžby a dobývání o 3,6 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,2 procenta. Naopak stouply ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o osm procent. Ceny v odvětví dopravních prostředků se zvýšily o 3,4 procenta, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 3,6 procenta. V odvětví nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu ceny vzrostly o 4,7 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 1,7 procenta, z toho zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 3,2 procenta.

Tržní služby pro podniky byly proti loňskému červnu dražší o 2,1 procenta. Ceny stouply za služby v zaměstnávání o 4,4 procenta, za skladování a podpůrné služby v dopravě o 4,3 procenta a za bezpečnostní a pátrací služby o 4,1 procenta. Ceny za služby v programování byly vyšší o 3,3 procenta a za pojištění o tři procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o dvě procenta.

Meziměsíčně ceny v průmyslu klesly o 0,1 procenta. Ceny zemědělských výrobců se proti květnu zvýšily o 0,7 procenta a ceny stavebních prací se nezměnily. Kromě průmyslu klesly meziměsíčně také ceny tržních služeb pro podniky, a to o 0,2 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď