Ceny v průmyslu v únoru zpomalily meziroční růst na 1,4 procenta

foto Sklad a distribuční centrum. Ilustrační foto.

Praha - Ceny průmyslových výrobců v Česku zpomalily v únoru meziroční růst na 1,4 procenta z lednových 2,4 procenta. Meziměsíčně ale o 0,7 procenta klesly, když se významně snížily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně vyšší byly v únoru i ceny stavebních prací a tržních služeb pro podniky, naopak v zemědělství dál klesly.

Meziměsíční pokles cen v průmyslu souvisel podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky s poklesem cen ropy. "Nicméně v únoru se ropa stále nacházela nad 50 dolary za barel. Březnový propad ceny ropy hluboko pod 40 dolarů bude mít za následek další výrazné cenové poklesy výrobců," míní.

Průmyslové ceny předznamenávají vývoj cen pro konečné spotřebitele u obchodníků. Oproti loňskému únoru zdražila o 10,7 procenta elektřina, dražší byly i potraviny, například ceny zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa stouply o 13,9 procenta. Zdražení se projevilo i v cenách nábytku a výrobků zpracovatelského průmyslu. Meziročně naopak klesly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, ceny obecných kovů a kovodělných výrobků, ceny dřeva, papíru a tisku a ceny dopravních prostředků.

Ceny zemědělských výrobců i v únoru pokračovaly v meziročním poklesu, byly nižší o 3,8 procenta, přičemž v lednu to byl pokles o 2,9 procenta. V rostlinné výrobě se ceny snížily o deset procent, například zelenina zlevnila o téměř 40 procent. Naopak ovoce zhruba o 30 procent zdražilo. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 3,6 procenta. O třetinu stouply ceny jatečných prasat, dražší byla i vejce. Naopak zlevnila drůbež, mléko a skot. Meziměsíčně se ceny zemědělských výrobců zvýšily o 0,5 procenta.

Ceny stavebních prací se v únoru podle odhadů statistiků zvýšily meziročně o 4,4 procenta, v lednu to bylo o 4,2 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 2,4 procenta stejně jako v lednu.

ČSÚ dnes informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za leden. V prvním měsíci letošního roku vývozní ceny meziročně klesly o 2,1 procenta a dovozní ceny o 1,5 procenta. Meziměsíčně se vývozní a dovozní ceny shodně snížily o 0,8 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď