Ceny v průmyslu v srpnu opět meziročně klesly

foto Průmyslový podnik, svářeč - ilustrační foto.

Praha - Ceny v průmyslu v srpnu zrychlily meziroční pokles na 0,5 procenta z červencových 0,1 procenta. Současně klesly pátý měsíc za sebou. Zlevnily i zemědělské výrobky, u kterých ale pokles cen zvolnil na 1,9 procenta z červencových 4,1 procenta. Naopak stavební práce byly meziročně dražší, ceny však zpomalily růst na 3,4 procenta z předchozích 3,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

K poklesu cen výrobců v srpnu napomohla podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta posilující koruna. Tento efekt ale podle něj nyní kvůli šíření koronaviru slábne. "Brzdící efekt má také náročná situace v poptávce, slabý růst nových zakázek a v neposlední řadě i klesající optimismus ohledně budoucího vývoje ve výrobě. Navíc s přihlédnutím k rychlejšímu šíření koronavirového onemocnění v posledních týdnech je tak zdrojů pro růst cen průmyslových výrobců v příštích měsících poskrovnu," uvedl.

Pokud bude pokračovat expanze ekonomiky, měly by ceny ve výrobě podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky naopak začít oživovat a ve čtvrtém čtvrtletí v meziročním srovnání začít růst. "Celkově by však měl vývoj na straně cen výrobců přispět ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen, přičemž tato tendence bude patrná zejména v průběhu roku 2021," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

V průmyslu se v srpnu meziročně snížily ceny zejména v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Chemické látky a výrobky byly proti loňskému srpnu levnější o 11,5 procenta a ceny v těžbě a dobývání klesly o 3,5 procenta. Naproti tomu o 7,9 procenta stouply ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, o 1,4 procenta dražší byly dopravní prostředky a v odvětví nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu ceny meziročně vzrostly o 4,7 procenta. Potravinářské výrobky, nápoj a tabák byly dražší o 1,5 procenta.

 Na zpomalení poklesu cen zemědělských výrobců se v srpnu kladně podepsalo zdražení v rostlinné výrobě, kde ceny po jedenácti měsících poklesu vzrostly o 1,1 procenta. O 4,1 procenta byly vyšší ceny ovoce a o 7,7 procenta olejnin. Vedle toho ale o téměř 26 procent zlevnily brambory a o deset procent čerstvá zelenina. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 5,4 procenta, přičemž klesly ceny jatečných prasat , skotu i mléka. Vejce a drůbež zdražily.

Ceny tržních služeb pro podniky stouply v srpnu stejně jako v červenci o 2,1 procenta. Vyšší byly zejména ceny za poradenství v oblasti řízení o 5,8 procenta. O více než čtyři procenta byly vyšší také ceny za bezpečnostní a pátrací služby a služby v oblasti programování.

V meziměsíčním srovnání ceny průmyslových výrobců klesly o 0,3 procenta a o 3,8 procenta v zemědělství, kde na to měly vliv levnější brambory, ovoce a čerstvá zelenina. Naopak ceny stavebních prací proti červenci stouply o 0,2 procenta a tržních služeb pro podniky o 0,4 procenta, důvodem bylo mimo jiné zdražení reklamních a finančních služeb.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 5. prosince 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď