Ceny v průmyslu v červenci znovu zpomalily meziroční pokles

foto Výrobní linka v automobilce - ilustrační foto.

Praha - Ceny v průmyslu v červenci znovu zpomalily meziroční pokles, a to na 0,1 procenta z červnových 0,3 procenta. Pokles cen zvolnil také v zemědělství, kde byly výrobky proti loňsku levnější o 4,1 procenta, zatímco v červnu ceny zažily nejhlubší propad od července 2018. Naopak meziročně dražší byly stavební práce, ceny ale zpomalily růst na 3,8 z červnových 4,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Spotřebitelské ceny v červenci podle dat statistiků z minulého týdne zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3 procenta. Vývoj produkčních cen ale podle dřívějších komentářů analytiků potvrzuje předpoklad zpomalení spotřebitelské inflace ve druhé polovině roku.

V průmyslu se v červenci snížily meziročně především ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek byly nižší o 12,6 procenta, těžby a dobývání o 3,5 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,8 procenta. Zvýšily se naopak ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 7,7 procenta, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 9,2 procenta. Ceny dopravních prostředků vzrostly o 2,8 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 1,2 procenta, z toho ceny ostatních potravinářských výrobků stouply o 5,5 procenta.

Meziroční pokles zemědělských cen v červenci zpomalil z červnového propadu o 4,4 procenta. Na červencovém poklesu se podepsala živočišná výroba, kde ceny klesly o pět procent. Přispěl k tomu především pokles cen jatečných prasat o 8,4 procenta. Ceny se snižovaly také v rostlinné výrobě, a to meziročně o 3,4 procenta. Brambory byly u zemědělců proti loňsku levnější o 29,2 procenta.

Ceny tržních služeb pro podniky v červenci stouply stejně jako v červnu meziročně o 2,1 procenta. Vyšší byly zejména ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 4,8 procenta, za poradenství v řízení o 4,5 procenta, za služby v zaměstnání o 3,4 procenta a za služby v nemovitostech o 3,1 procenta.

Meziměsíčně se ceny v průmyslu zvedly o 0,1 procenta, zvýšily se také ceny stavebních prací, a to o 0,2 procenta. Proti červnu se naopak snížily ceny zemědělských výrobců o 1,2 procenta, na čemž se podepsaly téměř o čtvrtinu levnější brambory a levnější drůbež a jateční prasata. Nižší byly proti červnu také tržní služby pro podniky, kde klesly zejména ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 17,4 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď