Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011

foto Logistické centrum. Ilustrační foto.

Praha - Ceny v průmyslu v dubnu stouply meziročně o 4,6 procenta. Byl to jejich nejvýrazněji růst od listopadu 2011. Oproti loňskému dubnu byly o 1,3 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb stagnovaly na březnové úrovni.

Meziroční nárůst cen u průmyslových výrobců byl v dubnu o 1,3 procentního bodu vyšší než v březnu. Zároveň byl nejvyšší za devět a půl roku. "Tento výrazný růst byl ovlivněn především cenami v odvětví koksu a rafinérských ropných výrobků a v navazujícím odvětví chemických látek a výrobků, kde se ceny meziročně zvýšily o 32,4 procenta,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Výrazný nárůst cen chemických látek, umělých hnojiv či plastů byl podle ČSÚ dán hlavně nízkou srovnávací základnou z loňského jara.

Ve srovnání s březnem stouply ceny v průmyslu o 0,8 procenta. Byl to pátý meziměsíční nárůst v řadě. Nejvýrazněji oproti březnu zdražily chemické výrobky, a to o 8,5 procenta.

V zemědělství zrychlil meziroční nárůst cen z březnových 0,4 na 1,3 procenta. V rostlinné výrobě ceny stouply o 7,4 procenta, v živočišné výrobě ceny naopak klesly o 5,1 procenta.

V meziměsíčním srovnání zdražili zemědělci o půl druhého procenta. Dražší než v březnu byla například jateční prasata a olejniny. Ceny brambor, drůbeže a ovoce naproti tomu klesly.

Ceny stavebních prací se podle odhadů ČSÚ v dubnu meziročně zvýšily o 2,5 procenta, zatímco ve třetím kalendářním měsíci letošního roku to bylo podle zpřesněných údajů 2,4 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly meziročně vyšší o 6,2 procenta.

Meziměsíčně ceny stavebních prací v dubnu stouply o 0,2 procenta. Materiál a výrobky pro stavebnictví zdražily oproti dubnu o necelá dvě procenta.

Ceny tržních služeb pro podniky byly oproti loňskému dubnu vyšší o 0,8 procenta. Nejvýrazněji stouply zdražily služby v oblasti zaměstnání a ceny programátorů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 23:00 26°C

Celá předpověď