Ropa, akcie i zlato prudce klesly navzdory úsilí centrálních bank

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ropa, globální i české akcie a dokonce i zlato prudce zlevnily navzdory úsilí centrálních bank podpořit ekonomiku takzvaným kvantitativním uvolňováním - tedy nákupem aktiv - aby do finančního systému dodaly likviditu. Trhy reagují na obavy z hlubokých dopadů pandemie nového koronaviru, která se šíří Evropou.

Masivním propadem zahájily týden evropské akcie, které uzavřely na minimech z roku 2012. Největší propad vykázaly akciové trhy ve Francii a ve Španělsku, kterou jsou spolu s Itálií nákazou nejhůře zasaženými zeměmi a prakticky se izolovaly od zbytku světa.  

Největší ztráty zaznamenaly kvůli praktickému zastavení cestování akcie leteckých a zábavních společností - kromě jiných výrazně - o zhruba 20 procent - klesly akcie provozovatele cestovních služeb TUI, aerolinek easyJet nebo francouzsko-nizozemské letecké společnosti Air France - KLM. Majitel British-Airways - společnost IAG - odepsal dokonce 27 procent. Panevropský akciový index STOXX 600 v závěru ztratil 4,9 procenta na 284,63 bodu.

Pražská burza je dnes nejníže za posledních téměř 11 let. Její index PX v závěru klesl o 7,76 procenta na 761,12 bodu. Na nižší úrovni byl naposledy na přelomu března a dubna roku 2009. Nejvýraznější pokles postihl akcie mediální skupiny CME a do minusu stahovaly burzu také bankovní tituly.

Na propad evropských akciových trhů plynule navázaly ty americké. A to i přes nečekaný nedělní krok americké centrální banky, která snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod a oznámila také masivní program nákupů aktiv v objemu nejméně 700 miliard dolarů (16,8 bilionu Kč).

Obchodování bylo kvůli propadu hned v úvodu na 15 minut zastaveno. Po jeho obnovení Dow Jonesův index ztrácel zhruba deset procent a pohyboval se těsně pod hranicí 21.000 bodů. Posléze své ztráty ještě prohloubil, když v průběhu dne odepsal 12 procent, tedy 2798 bodů.

Podobné ztráty se opakovaly i na ropném trhu. Severomořská ropa Brent zlevňovala kolem 19:45 SEČ o 10,75 procenta na 30,21 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) spadla pod 30 dolarů za barel na 28,85 dolaru a ztrácela přes devět procent. Ropu stlačily dolů kromě obav z rychlého šíření nového koronaviru v Evropě a jeho dopadů na ekonomiku i nejnovější čínské ekonomické údaje. Země, která je největším spotřebitelem energií na větě, zaznamenala za první dva měsíce roku nejprudší propad průmyslové výroby za 30 let.

Cena zlata, které jinak bývá v neklidných dobách považováno za bezpečnou investici, smazala navzdory eskalaci krize kolem koronaviru a navzdory nouzovým opatřením některých centrálních bank počáteční zisky a kolem 19:45 SEČ odepisovala téměř procento na 1502 dolarů za troyskou unci. V průběhu dne zlato zlevnilo i opět procent. Dolů dnes zamířily i další drahé kovy, tedy stříbro, platina a palladium.

Trh se zlatem se teď zmítá mezi poptávkou po bezpečných investicích na straně jedné a snahou investorů získat hotovost na pokrytí ztrát z jiných trhů na straně druhé. Minulý týden cena zlata klesla o 8,6 procenta, což je nejvíce od roku 1983, upozornila agentura Bloomberg.

Americkému dolaru snížení amerických úrokových sazeb také nepomohlo. Z obav z ekonomických dopadů pandemie koronaviru dnes ale těží japonský jen, který také bývá považován za bezpečnou investici v období nejistoty. Dolar vůči jenu ztrácí kolem 20:00 SEČ 1,15 procenta na 106,38 JPY. Americká měna oslabuje rovněž vůči euru, které si připisuje zhruba 0,45 procenta na 1,1156 USD.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď