Ceny ropy stoupají; přispívá k tomu statistika o čínském dovozu

foto Pracovník rafinérské společnosti uzavírá potrubí s ropou. Ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy dnes stoupají. Přispěla k tomu statistika o čínském dovozu. Napětí na Blízkém východě ceny suroviny podpořilo jen málo, protože dodávky dosud nebyly narušeny.

Kolem 18:30 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupala o jedno procento na 63,89 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu rostla též o jedno procento na 60,32 dolaru za barel.

Vývoz z Číny pokračoval v březnu v silném růstu díky oživení globální poptávky v reakci na postup v očkování proti covidu-19. Dovoz pak rostl nejrychleji za čtyři roky, což ukazuje na silnou domácí poptávku.

Údaje, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad, jsou další známkou toho, že druhá největší ekonomika světa nabírá po poklesu na počátku loňského roku způsobeném pandemií na rychlosti, i když výhled nadále ohrožují zaostávající poptávka spotřebitelů a růst nových případů nemoci covid-19 v mnoha zemích. Dovoz ropy do Číny v březnu meziročně stoupl o pětinu.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes zvýšila letošní výhled poptávky po ropě o 70.000 na 5,95 milionů barelů ropy denně čili o 6,6 procenta.

Jemenští šíitští povstalci v pondělí oznámili, že na cíle v Saúdské Arábii vyslali sedmnáct dronů a dvě balistické střely. Cílem podle nich byly mimo jiné ropné rafinérie společnosti Saudi Aramco v Džiddě a Džubajlu. Saúdská Arábie útoky nepotvrdila.

Írán označil nedělní explozi ve svém klíčovém jaderném zařízení v Natanzu za sabotáž. Viní z ní Izrael a hodlá se pomstít.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červen 63,89 63,28
New York - NYMEX WTI květen 60,32 59,70

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď