Ceny ropy se po třídenním poklesu prudce zvýšily

foto Ropný tanker. Ilustrační foto.

Londýn/New York - Po třídenním poklesu, za kterým stály dopady koronaviru na ekonomiku i boj o tržní podíl mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, se dnes ceny ropy prudce zvyšovaly. Americká ropa zdražila o více než 35 procent, a smazala tak část ztrát z uplynulých dnů, napsala agentura Reuters. Analytici však očekávají obnovení poklesu cen kvůli negativnímu vlivu koronaviru na poptávku.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) uzavřela oficiální část obchodování s nárůstem o 24 procent na 25,22 dolaru za barel. Později navíc své zisky ještě rozšířila. Přispělo k tomu prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se ve vhodnou chvíli zapojí do ropné cenové války mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.

Severomořská ropa Brent uzavřela s nárůstem o 14,4 procenta na 28,47 dolaru za barel. Ve středu cena Brentu klesla až na 24,52 USD, což představuje nejnižší úroveň od roku 2003.

K zastavení poklesu cen přispěla opatření na podporu ekonomiky, která kvůli koronaviru ohlašují centrální banky a vlády po celém světě. Podle analytiků bude ale zdražování pravděpodobně jen dočasné, protože ceny ropy tlačí dolů i krach dohody o omezení těžby mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC), Ruskem a několika dalšími těžaři.

Saúdská Arábie, která je v podstatě vůdcem kartelu OPEC, po krachu jednání zahájila cenovou válku s Ruskem a plánuje zvýšit těžbu na rekordních 12,3 milionu barelů denně. Analytici ze společnosti Jefferies proto nevylučují, že ceny ropy sestoupí pod 20 dolarů za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent květen 28,47 24,88
New York - NYMEX WTI duben 25,22 20,37

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď