Ceny ropy se po propadu způsobeném novou variantou koronaviru opět zvyšují

foto Pracovník uzavírá ropovod - ilustrační foto.

Tokio - Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, a zmírňují tak mohutný páteční propad, za kterým stály obavy z nové varianty koronaviru. Někteří investoři považují páteční propad na ropných a finančních trzích za přehnaný. Tento názor podpořili i vrcholní představitelé skupiny OPEC+, jež zahrnuje země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence.

Cena severomořské ropy Brent krátce kolem 18:35 SEČ vykazovala nárůst o 3,3 procenta na 75,10 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 4,5 procenta a prodávala se za 71,23 dolaru za barel.

V pátek se ceny ropy snížily zhruba o deset dolarů na barel, zaznamenaly tak nejprudší pokles od loňského dubna. Brent zlevnil o 11,6 procenta a WTI o 13,1 procenta.

Na trhu navzdory dnešnímu růstu cen přetrvávají obavy, že šíření nové varianty koronaviru by mohlo mít negativní dopad na poptávku po pohonných hmotách. "Viděli jsme (dnes) určitou korekci, protože páteční propad cen ropy byl přehnaný," uvedl podle agentury Reuters analytik Tacufumi Okoši ze společnosti Nomura Securities. "Pokud bude trh opět klesat, skupina OPEC+ by mohla pozastavit plánované zvyšování produkce ropy, aby podpořila ceny," dodal.

"Finanční trhy v pátek ovládl faktor strachu," uvedl Norbert Rücker ze švýcarské banky Julius Baer. "Z fundamentálního hlediska ohlášená a zavedená omezení mezinárodní letecké dopravy nemohou vysvětlit tak prudký propad," dodal.

Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán konstatoval, že se varianty omikron neobává. Jeho ruský protějšek řekl, že nevidí potřebu naléhavých opatření na trhu.

Skupina OPEC+, která zahrnuje kartel OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, by měla o své těžební politice rozhodovat ve čtvrtek. Skupina se v červenci dohodla, že bude od srpna každý měsíc zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli uvedla, že zatím není jasné, zda je nová varianta koronaviru nazvaná omikron ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo zda způsobuje závažnější onemocnění.

"Všichni budou sledovat, jakým způsobem omikron ovlivní světovou ekonomiku a poptávku po pohonných hmotách," uvedl analytik Hirojuki Kikukawa. V centru pozornosti tento týden podle něj budou i rozhovory o obnovení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent leden 75,10 72,72
New York - NYMEX WTI leden 71,23 68,15

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď