Ceny ropy kvůli pokračující energetické krizi rostou

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy dnes rostou a drží se blízko mnohaletých maxim. Přispívá k tomu pokračující krize v dodávkách energie po celém světě. Klesající teploty v Číně také oživily obavy, zda největší světový spotřebitel energie bude schopen splnit domácí dodávky tepla.

Kolem 17:35 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupala o 0,8 procenta na 85,01 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 1,1 procenta na 83,31 dolaru za barel.

Ceny rostou již dva měsíce. Od začátku září si Brent připsal zhruba 18 procent a WTI 21 procent.

Pokles teplot a blížící se zima na severní polokouli přinášejí růst poptávky po vytápění. Obchodníci a analytici oslovení agenturou Reuters se proto domnívají, že ceny ropy, ale i uhlí a zemního plynu, zůstanou nadále zvýšené.

V severních oblastech Číny se začínají teploty přibližovat bodu mrazu. Ceny uhlí a zemního plynu tak rostou. Očekává se, že někteří koncoví uživatelé kvůli tomu přejdou na levnější ropu.

Ceny ropy by mohlo zbrzdit očekávané zvýšení těžby v USA. Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že těžba v největší břidlicové formaci v USA by měla příští měsíc dále růst.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent prosinec 85,01 84,33
New York - NYMEX WTI listopad 83,31 82,44

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď