Ceny ropy kvůli obavám o dodávky rostou, nepomohlo ani zvýšení těžby OPEC+

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy na závěr týdne rostou kvůli obavám o dodávky na trhy. Ke zmírnění obav nepřispělo ani rozhodnutí skupiny OPEC+ zvýšit těžební cíle o něco více, než se původně plánovalo, protože podle investorů to příliš neovlivní napjatou globální nabídku. Naopak se čeká zvýšení poptávky, protože Čína zmírňuje svá koronavirová omezení.

Kolem 17:30 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o dvě procenta na 119,90 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala rovněž o dvě procenta na 119,20 USD za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem budou od července zvyšovat těžbu výrazněji než dosud. Skupina nazývaná OPEC+ se ve čtvrtek dohodla, že těžbu v příštích dvou měsících zvýší o 648.000 barelů denně místo 432.000 barelů denně dohodnutých dříve.

"Trhy jednoznačně rozhodly o kroku OPEC+ a jasně se domnívají, že nebude mít žádný významný dopad na nerovnováhu mezi globální nabídkou a poptávkou," komentoval situaci analytik makléřské společnosti OANDA Jeffrey Halley. Podle dalších analytiků se dá předpokládat, že OPEC+ bude nadále dodávat na trh podstatně méně ropy, než bylo dohodnuto, stejně jako doposud, což nepřinese takovou úlevu, v jakou se doufalo.

Za celý týden sice cena ropy Brent klesá, americká ropa WTI však směřuje k šestému týdennímu růstu za sebou. Mohou za to nízké zásoby v USA, které vyvolaly úvahy o omezení vývozu pohonných hmot nebo mimořádné dani pro producenty ropy a plynu.

Čtvrteční zpráva o zásobách ropy v USA ukázala, že v uplynulém týdnu klesly o 5,1 milionu barelů, mnohem více, než se čekalo, a snížily se i zásoby benzinu. Nižší byly navzdory uvolnění zásob ze strategických rezerv.

Ropa si udržela zisky i po údajích o nezaměstnanosti v USA. Míra nezaměstnanosti zůstala na dvouletém minimu, ekonomika však vytvořila více pracovních míst, než se čekalo, což je známkou toho, že trh práce je napjatý, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent srpen 119,90 117,61
New York - NYMEX WTI červenec 119,20 116,87

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď