Ceny ropy kvůli návrhu na cenový strop pro ruskou ropu klesají

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy dnes klesají a pohybují se blízko dvouměsíčního minima. Výše navrhovaného cenového stropu pro ruskou ropu skupinou G7 vyvolala pochybnosti o tom, jak moc to omezí nabídku. K tlaku na pokles cen přispěla i zpráva o vyšších zásobách benzinu v USA, než se čekalo, a zprávy o šíření nemoci covid-19 v Číně.

Kolem 17:20 SEČ cena severomořské ropy Brent klesala o jedno procento na 84,59 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela půl procenta a obchodovala se za 77,53 dolaru za barel.

Ve středu ceny ropy klesly o více než tři procenta po zprávách, že plánovaný cenový strop na ruskou ropu by mohl být vyšší než současná tržní úroveň.

Skupina velkých ekonomik světa G7 uvažuje o omezení ceny ruské ropy přepravované po moři na 65 až 70 dolar za barel, uvedl jeden z evropských představitelů. Vlády zemí EU se ale na stropu ještě nedohodly.

Vyšší cenový strop by mohl způsobit, že pro Rusko zůstane atraktivní další prodej ropy, a snížilo by se tak riziko výpadku dodávek na světové trhy.

Kreml dnes uvedl, že Rusko neplánuje dodávat ropu a plyn zemím, které strop podporují. Konečné rozhodnutí ale učiní, až zanalyzuje údaje.

"Když vezmeme v úvahu, že současná ruská vývozní cena je pod navrhovaným limitem, cenový strop automaticky znamená nepřerušený ruský vývoz," uvedl analytik PVM Oil Tamás Varga.

Americký vládní úřad pro energetické informace EIA ve středu uvedl, že zásoby benzinu a destilátů minulý týden výrazně vzrostly. Zásoby ropy se ale snížily o 3,7 milionu barelů, více než se čekalo.

Čína ve středu zaznamenala nejvyšší denní počet případů nemoci covid-19 od začátku pandemie před téměř třemi roky. Místní úřady zpřísnily kontroly s cílem potlačit výskyt nákazy, což zvýšilo obavy investorů o ekonomiku a poptávku po pohonných hmotách, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent leden 84,59 85,41
New York - NYMEX WTI leden 77,53 77,94

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď