Ceny ropy klesly o více než procento, následně však ztráty smazaly

foto Irácký ropovod - ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy dnes klesly o více než procento, později však své ztráty smazaly. Na ceny mají negativní vliv silná vlna epidemie covidu-19 v Indii a pokles na globálních akciových trzích. Vzhůru je naopak tlačí přetrvávající obavy ohledně výpadku potrubní sítě pro přepravu ropných produktů americké společnosti Colonial Pipeline.

Severomořská ropa Brent se kolem 18:15 SELČ prodávala za 68,31 dolaru za barel a americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) za 64,92 dolaru za barel. Cena Brentu i WTI se tak nacházela zhruba na úrovni pondělního závěru.

Společnost Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě pro přepravu ropných produktů ve Spojených státech, se již několik dnů potýká s důsledky kybernetického útoku. Firma uvedla, že podstatnou část svých aktivit hodlá obnovit do konce týdne.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes potvrdila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě. Počítá se zvyšováním zájmu v Číně a ve Spojených státech, který by měl vykompenzovat dopady koronavirové krize v Indii.

Investoři nyní čekají na údaje o vývoji zásob ropy v USA v minulém týdnu. Ty dnes večer zveřejní americký ropný institut API, ve středu pak bude následovat oficiální zpráva vládního Úřadu pro energetické informace (EIA). Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že zásoby vykážou pokles o 2,3 milionu barelů.

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červenec 68,31 68,32
New York - NYMEX WTI červen 64,92 64,92

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď