Ceny ropy díky výhledu vyšší poptávky po benzinu v USA rostou

foto Ilustrační foto - Ropovod. Tankoviště. Uzávěr.

Londýn - Ceny ropy dnes rostou a cena londýnské ropy Brent během dne stoupla až nad 71 dolarů za barel. Podpořilo je očekávání růstu poptávky po pohonných hmotách během letní řidičské sezony ve Spojených státech a také statistika z Číny, která ukázala, že aktivita v čínských továrnách rostla v květnu nejrychleji v letošním roce.

Kolem 19:15 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 1,3 procenta na 70,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 2,1 procenta na 67,68 dolaru za barel.

Analytička firmy Rystad Energy Louise Dicksonová uvedla, že ceny ropy dnes rostou, protože trh získává stále větší jistotu, že poptávka oživuje, přičemž silné náznaky vyšší poptávky přicházejí z celého světa, od Spojených států po Čínu. Firma GasBuddy zabývající se sledováním vývoje, uvedla, že nedělní poptávka po benzinu v USA vyskočila o 9,6 procenta nad průměr předchozích čtyř nedělí. Byla také nejvyšší za neděli od léta 2019. Uplynulý víkend byl v USA kvůli státnímu svátku prodloužený, volno bylo i v pondělí.

Růst cen však brzdí očekávání, že na trh se dostane více ropy. Skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem, dnes potvrdila, že plánuje zachovat současné tempo postupného zvyšování těžby. Skupina se v dubnu rozhodla, že od května do července sníží rozsah sjednaného omezení těžby a vrátí na trhy 2,1 milionu barelů ropy denně, protože i přes růst počtu nakažených nemocí covid-19 v Indii očekává zvyšování poptávky. Indie je třetím největším konzumentem ropy na světě, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent srpen 70,20 69,32
New York - NYMEX WTI červenec 67,68 66,32

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď