Ceny ropy díky obnovení těžby v USA po hurikánu klesají

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy na závěr týdne klesají, protože energetické společnosti působící v Mexickém zálivu obnovují těžbu, kterou musely přerušit kvůli řádění hurikánu. Za celý týden však ceny rostou o zhruba 2,6 procenta kvůli nedávnému omezení dodávek způsobenému hurikány.

Kolem 18:30 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 0,7 procenta na 75,16 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu zlevnila o jedno procento na 71,91 USD za barel.

Ještě ve středu přitom cena ropy Brent stoupla nejvýše od konce července. Americká ropa pak byla nejdražší od počátku srpna.

"Důvodem, proč ceny ropy dosáhly v posledních několika dnech takové výše bylo jasně přerušení dodávek a snížení zásob, takže nyní, když se těžba v USA obnovuje, ropa podle očekávání klesá," uvedl analytik Rystad Energy Nishant Bhushan. Hurikány Ida a Nicholas snížily těžbu ropy o 26 milionů barelů.

Dolar dnes stoupl na nejvyšší hodnotu za tři týdny. To zdražuje ropu pro neamerické investory a jejich zájem o ropu tak klesá. Dolar podpořily čtvrteční údaje o maloobchodních tržbách v USA, které byly lepší, než se očekávalo, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent listopad 75,16 75,67
New York - NYMEX WTI říjen 71,91 72,61

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď