Ceny ropy díky naději na vyšší poptávku a snížení těžby rostou

foto Ropná rafinerie. Ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy dnes rostou. Pomáhají jim na jedné straně zprávy, podle kterých producenti snižují svoji těžbu, jak slíbili, a na druhé pak naděje na růst poptávky, protože stále více zemí zmírňuje omezení pohybu zavedená s cílem zabránit šíření nemoci covid-19.

V 17:10 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 0,1 procenta na 34,83 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 2,2 procenta na 32,52 dolaru za barel.

Dnes končí červnový kontrakt na americkou ropu WTI. Díky náznakům růstu poptávky po ropě a pohonných hmotách ale zatím nejsou signály, že by se opakoval historický propad ceny ropy pod nulu, který byl k vidění před měsícem, v době kdy končil květnový kontrakt, napsala agentura Reuters.

"Trhy vidí vyrovnání obou sil: škrty, které slíbil OPEC+, se uskutečňují a další snížení nečlenskými zeměmi také pomáhá k omezení nadměrných dodávek," uvedla analytička Rystad Energy Paola Rodríguezová Masiuová. "Mezitím se po celém světě ruší karanténní opatření a ekonomika potřebuje palivo k restartu."

Oživení globální poptávky by však mělo být pomalé, protože některá omezení přetrvávají. Existuje ale také významné riziko opakování epidemie a karantény. Konzultanti společnosti Eurasia Group vyzvali k obezřetnosti v očekávání vyšší spotřeby ropy. Upozorňují na globální recesi, opatrné spotřebitele a pozdější a potenciálně horší ohniska koronaviru na rozvíjejících se trzích, jako Latinská Amerika, Afrika a jižní Asie.

OPEC+ v první polovině května prudce snížil vývoz ropy, uvedly společnosti, které sledují dodávky. To naznačuje, že firmy plní dohodu o snížení těžby. Snížila se také těžba v USA a očekává se, že těžba ze sedmi velkých břidlicových formací klesne v červnu nejníže od srpna 2018.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červenec 34,83 34,81
New York - NYMEX WTI červen 32,52 31,82

 

irl

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď