Ceny pšenice prudce vzrostly, reagují na raketový útok na Oděsu

foto Sklizeň pšenice. Ilustrační foto. 

Chicago (USA) - Ceny pšenice dnes prudce vzrostly, na obchodní burze v Chicagu se jeden bušl (27,2 kg) prodává zhruba za 7,86 USD, v přepočtu asi 6930 Kč za tunu. Proti pátku je to nárůst skoro o čtyři procenta. Sobotní raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa vyvolává obavy, zda bude možné z Ukrajiny vyvážet obilí na základě dohody uzavřené minulý týden s Ruskem. Pšenice tak smazala většinu ztrát z pátku, kdy její cena po podpisu zmíněné smlouvy klesla téměř o šest procent.

Dohodu zprostředkovala OSN a Turecko a podepsali zástupci Ruska a Ukrajiny. Má umožnit vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které jsou nyní zablokované v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Dohoda platí 120 dní a jejím cílem je měsíční vývoz pěti milionů tun obilí, uvedla agentura Reuters.

"K obnovení vývozu z Ukrajiny bude potřeba nejen bezpečný lodní koridor, ale také bezpečné přístavy. Inkoust na dohodě sotva stačil zaschnout a Rusové vyvolali pochybnosti o bezpečnosti přístavů. Pochybnosti jsou tu znovu," uvedl jeden z evropských obchodníků.

Podle nedělního vyjádření mluvčí ministerstva zahraničí v Moskvě ruské rakety mířily na vojenské cíle. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci prohlásil, že úder ukázal, že si Moskva najde způsob, jak dohodu neplnit. Dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Moskva může na Ukrajině útočit na vojenskou infrastrukturu a že naplnění dohody, a tedy vývozu obilí, nic nebrání.

"Spolu s nejistotou ohledně toho, jak dlouho bude trvat odminování, majitele lodí na Ukrajinu nedostanou ani vysoké sazby za přepravu, pokud si budou myslet, že jejich loď zasáhnou rakety," konstatoval další z obchodníků s obilím v Evropě. "Ukrajina potřebuje velkoobjemový vývoz oceánskými loděmi, aby vyprázdnila sklady pro novou úrodu. Pozemní a říční vývoz do východní Evropy nestačí," dodal.

Kyjev nicméně očekává, že dohoda o vývozu obilí z černomořských přístavů začne fungovat v nejbližších dnech. Podle serveru RBK Ukrajina to dnes řekl ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Ukrajinští představitelé doufají, že se první zásilku obilí na základě této dohody, která má zmírnit celosvětový nedostatek potravin, podaří vypravit tento týden z přístavu Čornomorsk.

Ukrajina je klíčovou zemí pro pěstování obilovin, ruská invaze ale komplikuje sklizeň a hlavně vývoz těchto komodit. Ruská vojska podle západních médií blokují důležité vývozní přístavy v Černém moři, ničí důležitou přístavní a dopravní infrastrukturu, likvidují obilná sila a nelegálně si přivlastňují ukrajinské zemědělské produkty. Moskva už dříve tvrdila, že Kyjev musí nejprve odminovat pobřeží, aby lodě mohly oblastí bezpečně proplouvat.

Pokles dodávek obilí z Ukrajiny, která patří k největším světovým vývozcům obilí, přispěl k růstu cen potravin po celém světě. OSN varovala, že by to mohlo vést k hladomoru a masové migraci nebývalého rozsahu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď