Ceny pohonných hmot v posledním týdnu přestaly růst a stagnují

foto Čerpací stanice, tankování benzinu - ilustrační foto.

Praha - Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku se za poslední týden téměř nezměnily. Zastavilo se tak zdražování z předchozích týdnů. Za benzin Natural 95 řidiči ve středu nadále platili 30,79 Kč/l, nafta u čerpadlářů podražila o dva haléře na průměrných 29,83 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček očekává stagnaci cen u čerpacích stanic i v nadcházejícím týdnu. "Cena nafty se začne přibližovat k ceně benzinu vlivem začínající zimy, která navyšuje poptávku po naftě," řekl dnes ČTK Křeček. Analytici se shodují v tom, že pro další vývoj cen paliv bude mít vliv zasedání OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu), které se uskuteční příští týden ve Vídni.

"Trh očekává, že dojde k prodloužení dohody klíčových světových těžařů, nejen těch z kartelu, ale například i Ruska, a omezenou těžbu strategické suroviny tak budou tito klíčoví ropní producenti realizovat až do konce roku 2018," uvedl dnes hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Mimo jiné i proto budou podle něj do konce roku převažovat tlaky na růst cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic, který však bude jen mírný.

Nejdražší pohonné hmoty prodávají pumpy v kraji Vysočina. I po mírném zlevnění v posledním týdnu tam motoristé platí za litr benzinu 31,34 Kč a za litr nafty 30,44 Kč. Po Vysočině jsou nejdražší pohonné hmoty v Praze, kde litr Naturalu 95 vyjde na 31,28 Kč a litr nafty na 30,35 Kč. Naopak nejlevněji se tankuje na jihu Čech. Natural tam stojí v průměru 30,41 Kč/l a nafta 29,45 Kč.

Ceny pohonných hmot v Česku začaly stoupat po letních prázdninách. Koncem prázdnin řidiči tankovali nejprodávanější benzin Natural 95 za 29,60 Kč/l a koncem září už za 30,20 Kč/l. Na této úrovni se cena udržela téměř celý říjen a od začátku listopadu znovu stoupala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď