Ceny hudební kritiky Apollo 2021 mají Annet X, Hellwana a Bert & Friends

foto Slavnostní předání cen české hudební kritiky Apollo 2021, 2. března 2022 v Praze. Raperky Hellwana (vpravo) a Arleta, které byly oceněny za singl Das Leben.

Praha - Ceny hudební kritiky Apollo 2021 mají Annet X za album Až budu velká, chci být Aneta Charitonová, Hellwana za singl Das Leben a skupina Bert & Friends v kategorii Inovace v hudbě. Letos se ceny poprvé udílely ve třech kategoriích, v minulosti pořadatelé vyhlašovali pouze album roku. Ocenění dnes rozdali v pražském klubu Distrikt7.

Fotogalerie

"Jelikož se řada interpretů v současné době zaměřuje na vydávání kratších útvarů, zejména samostatných singlů, ceny Apollo na tuto skutečnost reagují vznikem kategorie Singl roku. Smyslem cen Apollo je však též hledání nových a originálních postupů i osobností na domácí hudební scéně. Proto nově vznikla také kategorie Inovace v hudbě," vysvětlil za organizátory Pavel Kučera.

Album Až budu velká, chci být Aneta Charitonová označila porota za komplexní dílo, při jehož poslechu se skoro nechce věřit, že jde o debutovou desku.

"Vše od samotných písní, přes zpěv, texty a zvuk až po designový obal se zrcadlem je dotažené do posledního detailu, celek přitom působí naprosto uvolněně a nenuceně. Kromě radosti z hudby dokáže Annet X autenticky artikulovat i osobní témata a je tak jedním z nevýraznějších hlasů současné silné generace mladých zpěvaček," zdůvodnil rozhodnutí poroty hudební publicista Ondřej Horák. Vítězka získala tradiční sošku Apollo a šek na 20.000 korun.

Na vítězném singlu Das Leben se Hellwana spojila s další naději současného českého rapu Arletou. "Track ukazuje, jak má vypadat zábavný rap s názorem, ze kterého vám při jeho poslechu není trapně, což je hranice, kterou umí v českém rapu překročit jen málokdo," uvedla za porotu hudební publicistka Michaela Peštová. Vítězky získaly šek na 15.000 korun.

Kapela Bert & Friends, loňští držitelé ceny Anděl v kategorii Videoklip roku, uspěla v kategorii Inovace v hudbě. Porotu zaujala jejich nahrávka 2050: Live at Strahov, která vznikla ve studiu a všechny ruchy, které jsou na záznamech z živých koncertů slyšet, jsou zde sestříhané a dodané. Na pódiu dnes kapela za své vítězství převzala šek na 10.000 korun.

Z aktuálního ročníku cen Apollo vznikne dokument pro ČT art, jehož režisérem bude Šimon Šafránek.

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se loni v březnu stala mladá písničkářka Amelie Siba. Ceny Apollo se poprvé předávaly za rok 2011.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď