Cenu za přínos v oblasti mluveného slova převezme Josef Somr

foto Josef Somr poskytl 1. srpna 2014 v uherskohradišťském kině Hvězda rozhovor ČTK. Herec je jedním z hostů 40. letní filmové školy Uherské Hradiště.

Praha - Tradiční vyhlášení nejlepších audioknih roku, které pořádá Asociace vydavatelů audioknih (AVA), se uskuteční 24. dubna v pražském kině Atlas. Nejvíce nominací získalo vydavatelství OneHotBook, mezi žánry vedly opět detektivky a thrillery. AVA sdružující nejvýznamnější české vydavatele mluveného slova oznámila, že letos udělí zvláštní Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova herci Josefu Somrovi. ČTK o tom za AVA informovala Denisa Novotná.

Po Martinu Stránském, Janu Jiráňovi, Haně Maciuchové a Zdeňkovi Svěrákovi je filmový a televizní herec Somr pátým laureátem ocenění. Jeho nezaměnitelný hlas zní z desítek audioknih, mimo jiné z devatenácti CD s Novým zákonem či z CD české klasiky - Švejka. "Setkání s kvalitním mluveným slovem je pro mě pokaždé svátek," uvedl před časem Somr.

O nejlepších audioknihách roku 2018 bude opět rozhodovat osmnáctičlenná odborná porota, která vybírala nominace z 94 přihlášených audioknih od 22 vydavatelů. Současně AVA odstartovala hlasování veřejnosti o Ceně posluchačů.

V kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež jsou nominované nahrávky Hoši od Bobří řeky, Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema, Prasátko Pigy a kouzelná pohlednice plná písniček, Prašina a Ztracený princ Margarín. Nejlepší audioknihou - jednohlasá četba se může stát Český ráj, Hastrman, Prašina, První dámská detektivní kancelář nebo Stín kapradiny. Ve vícehlasé četbě jsou nominovány Cizinci v noci, Hana, Příšerné příběhy strýce Montaguea, Svatební cesta do Jiljí a Terror.

V kategorii Nejlepší audiokniha - dramatizace může uspět 451 stupňů Fahrenheita, Jedlová samota, Nebojte se klasiky! 22 Leoš Janáček: Její pastorkyňa, Petr Pan či Případů se ujímá Jeeves. Nejlepší audiokniha - mimo kategorie vzejde z pětice Leonardo da Vinci, Nebojte se klasiky! 21 W. A. Mozart: Don Giovanni, Opuštěná společnost, Příběhy Staré dámy a Vanilkové rohlíčky.

Nejlepší interpret vzejde z pětice Petr Čtvrtníček, Jaromír Meduna, Jaroslav Plesl, Matouš Ruml nebo Martin Stránský. Nejlepší interpretkou se stane Taťjana Medvecká, Zuzana Slavíková, Hana Maciuchová, Milena Steinmaslová nebo Tereza Bebarová. Ze všech nominovaných bude vybrána Audiokniha roku.

Celkový objem trhu audioknih loni činil 148,402.065 Kč, což je proti roku 2017 nárůst o zhruba 16,2 procenta. Fyzický prodej činil 83,305.462 Kč a digitální 65,096.603 Kč. Loni vyšlo 282 nových titulů a prodalo se takřka 300.000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova. Mezi žánry vedly detektivky a thrillery (26 procent), následované obecnou beletrií (22 procent) a tituly pro děti a mládež (19 procent). Prodejně nejúspěšnějším titulem byl loni Počátek Dana Browna v interpretaci Martina Slámy (Tympanum) s prodejem téměř 6000 kopií. Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byly firmy Tympanum (20,41 procenta), OneHotBook (20,05 procenta) a Supraphon (19,16 procenta).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď