Cenu za lidská práva získal vězněný tádžický obhájce

foto Tádžický aktivista a právník žijící v polském exilu Džamšed Jorov (vpravo) převzal 5. března 2020 v Praze za svého vězněného bratra, právníka Buzurgmehra Jorova cenu Homo Homini za rok 2019. Cenu mu předal ukrajinský filmový režisér, bývalý politický vězeň a držitel Sacharovovy ceny 2018 Oleh Sencov (vlevo). Uprostřed je Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, která cenu od 90. let uděluje osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů.

Praha - Cenu organizace Člověk v tísni za ochranu lidských práv dostal vězněný tádžický právník Buzurgmehr Jorov, který byl ve své zemi odsouzen na 28 let kvůli obhajobě pronásledovaných členů opozice. Ocenění za něj dnes v Praze převzal jeho bratr Džamšed, který žije v polském exilu. Předání se zúčastnil i ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov, který strávil léta v ruském vězení kvůli nesouhlasu s ruskou okupací Krymu.

Fotogalerie

"Oběti, které jsme přinesli pro demokracii a právní stát, nejsou zapomenuty. Vaše podpora, porozumění a uznání mi dodávají sílu a jistotu, že spravedlnost přece zvítězí. Ničeho nelituji. Vše, co jsem dělal, dělal jsem pro spravedlnost a zákon," citoval Džamšed Jorov poděkování od svého bratra. Ocenění se podle něj týká všech, kdo nadále bojují o vytvoření spravedlivé společnosti v Tádžikistánu.

Buzurgmehr Jorov byl iniciátorem zřízení nezávislé advokátní komory v Tádžikistánu. Obhajoval ty, jejichž zájmy byly ve střetu s plány tádžické vládnoucí elity. V roce 2015 se jako jeden z mála rozhodl obhajovat 13 členů opoziční Strany islámské obrody. Když vláda označila stranu za teroristickou organizaci, byl Jorov zadržen a obviněn z "vzbuzování národního, rasového, místního nebo náboženského nepřátelství a extremismu".

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Cenu Homo Homini uděluje Člověk v tísni od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Cena má podobu bloku z křišťálu, který symbolizuje rovnováhu, čistotu a spravedlnost.

Loni cenu získala nikaragujská farmářka a aktivistka Franciska Ramírezová. Mezi laureáty z předchozích let pak patří například čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbájdžánský právník Intigam Alijev nebo ruská organizace Výbor na obranu proti mučení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 0°C

Celá předpověď