Cenu za celoživotní přínos převzala na Anifilmu střihačka Jiřina Pěčová

foto Slavnostní zahájení Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm, 10. května 2022 v Liberci. Střihačka Jiřina Pěčová pózuje s cenou za celoživotní přínos animovanému filmu.

Liberec - Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu udílenou na mezinárodním festivalu Anifilm dnes v Liberci převzala dlouholetá střihačka Jiřina Pěčová, jejíž tvorba je většinou věnována dětem. Podílela se i na seriálu Maxipes Fík či filmu Velká sýrová loupež. Podle ředitele festivalu Tomáše Rycheckého je ocenění pro Pěčovou poctou celému oboru střihu. Organizátoři festivalu dnes při slavnostním zahájení vyhlásili také vítěze národní soutěže animované tvorby nazvané Český obzor. Hlavní cenu získal celovečerní film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad.

Fotogalerie

Anifilm se koná pojedenadvacáté, letos je zaměřený na humor v animaci. Festival s více než 500 soutěžními i nesoutěžními snímky potrvá v Liberci do neděle, výsledky hlavních mezinárodních kategorií pořadatelé zveřejní v sobotu večer.

Ocenění pro Pěčovou je poctou oboru střihu. "Protože i ten je v animovaném filmu důležitý," řekl dnes ČTK Rychecký. Pěčová se podílela na vytvoření desítek filmů a seriálů, mezi nejznámější patří Bob a Bobek - králíci z klobouku, Fimfárum, Broučci či Žofka a její dobrodružství. Spolupracovala s režiséry Genem Deitchem, Pavlem Koutským, Václavem Bedřichem nebo Vlastou Pospíšilovou. Letošní Anifilm přinese výběr z tvorby Pěčové a v pátek bude mít na festivalu i přednášku na téma, co obnáší práce střihače animovaného filmu.

Ceny si dnes při slavnostním zahájení v libereckém Šaldově divadle převzali i vítězové jednotlivých kategorií v národní soutěži Český obzor. Členové Rady animovaného filmu za nejlepší tuzemské animované dílo vybrali celovečerní film Moje slunce Mad, který získal i cenu za nejlepší český krátký a celovečerní film. Nejlepším českým studentským filmem se stal animovaný dokument (anidok) Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen. Cenu za nejlepší český seriál získal David Súkup se seriálem Jezevec Chrujda a cenu za nejlepší videoklip Barbora Halířová, který vytvořila ke skladbě Cimpoiasca uskupení Irvin Venyš & Epoque Quartet. Halířová vyhrála i kategorii českých zakázkových děl, a to se spotem Chained.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď