Cenu za celoživotní přínos dostane na Anifilmu Zdenka Deitchová

foto Ilustrační foto - Festival animovaných filmů Anifilm v třeboňském Divadle J. K. Tyla.

Třeboň (Jindřichohradecko) - Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm uvede letos od 7. do 12. května v soutěžích 127 snímků. V soutěži Český obzor se utká 70 filmů. Cenu za celoživotní přínos dostane na festivalu Zdenka Deitchová (90), která vedla studio Bratři v triku a podílela se na více než 1000 snímcích. Rozpočet festivalu je asi 13 milionů Kč. ČTK to dnes řekli ředitel Anifilmu Tomáš Rychecký a mluvčí Anifilmu Petr Slavík. Loni přehlídka přilákala přes 30.000 diváků.

Porota vybírala z více než 1400 animovaných filmů. Anifilm nabídne v mezinárodní soutěži deset celovečerních filmů, 38 krátkých filmů, 37 studentských filmů, 29 videoklipů a 15 abstraktních a nenarativních snímků.

V soutěži celovečerních titulů budou filmy evropské, asijské i latinskoamerické, zahrnou klasickou animaci i experiment. Promítat se budou slovinský thriller Ruben Brandt, sběratel, snímek Další den života o pobytu novináře v Angole za občanské války v roce 1975. Ve stejném roce se odehrává i francouzské drama Funan, které loni zvítězilo na festivalu ve francouzském městě Annecy. "Snímek z Kambodži je dramatem mladé matky, která v době krvavých událostí neztrácí odvahu a naději," uvedl Slavík.

Soutěžit budou i chilský film Vlčí dům, estonský loutkový Kapitán Morten a Pavoučí královna, komediální německo-belgický Svět kočky Marnie i dobrodružný film Pachamama o chlapci z vesnice v Andách, který se chce stát šamanem. "Japonský styl vnese do soutěžního klání citlivě natočený snímek z dětského světa Mirai, dívka z budoucnosti, který byl nominován na Zlatý glóbus, Oscara a byl oceněn Annie Awards. Skandinávskou tvorbu zastupuje snímek Věž o rodině palestinské dívky v uprchlickém táboře," uvedl Slavík.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu dostane v Třeboni Zdenka Deitchová, která v květnu oslaví 91. narozeniny. Začínala v roce 1945, kdy nastoupila jako fázařka do studia kresleného filmu Bratři v triku. V roce 1959 se stala vedoucí. Vedle českých animovaných filmů se podílela i na seriálech Tom a Jerry nebo Pepek námořník. Spolupracovala s Jiřím Trnkou, Adolfem Bornem, Jiřím Brdečkou, Zdeňkem Milerem či Zdeňkem Smetanou.

Rozpočet festivalu je 13 milionů korun. Ze Státního fondu kinematografie dostane Anifilm 3,5 milionu. "Za léta existence si festival vybudoval dobré jméno i v evropském kontextu a dlouhodobě potvrzuje svou důležitost pro českou a středoevropskou animaci. Jde o jedinou akci svého druhu v ČR, která nabízí velmi kvalitní dramaturgii. Velkým kladem je zaměření na mladého diváka. Regionální zdroje, zejména město Třeboň a Jihočeský kraj, do festivalu investují neadekvátně nízké finanční prostředky, které zdaleka neodpovídají významu akce," uvedla rada fondu. Rychecký řekl, že od města dostal loni Anifilm 300.000 Kč, od kraje 150.000 Kč.

Loni Anifilm přilákal přes 30.000 diváků. Hlavní cenu za celovečerní film pro dospělé získal loni jihokorejský film Skončím prostě na ulici. Mezi celovečerními snímky pro děti zvítězil irský Živitel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

35°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 13:00 35°C

Celá předpověď