Cenu pro seniory získala psycholožka Pekařová či chirurg Pafko

foto Chirurg Pavel Pafko (na archivním snímku).

Praha - Ocenění Seniorka roku 2019 získala dnes klinická psycholožka a odbornice na výchovu Lidmila Pekařová z Pardubic. Nejlepším seniorským klubem v Česku se stalo Společenství vdov a vdovců ze Zlína. Do seniorské síně slávy pak vstoupil chirurg Pavel Pafko. ČTK o tom informovala mluvčí projektu SenSen - Senzační senioři Nadace Charty 77 Lucie Nekvasilová. Nadace ocenění lidem vyššího věku za jejich výjimečnou aktivitu a výkony udělovala posedmé. Pořadatelé vítězům ceny předali v centru Pražská křižovatka.

Cena je součástí projektu SenSen. Nadace Charty 77 jí chce upozornit na zapojení seniorů a seniorek do dění v okolí a na jejich práci pro druhé. Odborná porota posuzovala 104 nominací. Seniory, seniorky či jejich spolky navrhovaly radnice, školy, hejtmanství, seniorské kluby a další organizace.

Seniorkou roku 2019 je Lidmila Pekařová. Jako klinická psycholožka pomáhá učitelům i rodičům, má za sebou desetiletí praxe a stovky hodin přednášek. "Její krédo: ´I čtyřkař může jít ze školy spokojený a šťastný´ svědčí o tom, že blaho dítěte se stalo jejím životním posláním," uvedli pořadatelé.

Druhé místo připadlo akademickému malíři Jaroslavu Švihlovi ze seniorského S-Art klubu v Liberci. Třetí příčku obsadila Věra Stihová, která předsedá svitavskému oddílu Klubu českých turistů i městské radě seniorů a jako zastupitelka řeší sociální problémy.

Nejlepším klubem letošního roku je zlínské Společenství vdov a vdovců, které pomáhá lidem po ztrátě jejich životního partnera. O druhou pozici se dělí Klub seniorů číslo 8 v Mostě pro lidi ze seniorských penzionů a domovů a lovosický spolek Úsměv = Zdraví, který podporuje zdravý životní styl. Třetí příčku získaly Klub seniorů z Kamenice a Ú-holky z Úholiček.

Do "zlaté síně" vstoupil chirurg Pavel Pafko. Pořadatelé připomněli, že v roce 1997 provedl se svým týmem první transplantaci plic v ČR, jako doktor zachránil tisíce pacientů a byl i lékařem prezidenta Václava Havla.

Mimořádnou cenu si odnesla Jana Hartvichová z Českých Budějovic z vedení Klubu Aktiv, kde pracuje jako dobrovolnice a vede dalších 35 dobrovolníků. Klub zapojuje seniory a postižené do různých akcí a projektů. Zvláštní cenu poroty dostali Karel Rabenhaupt a Karel Hrůza z Prachatic, kteří přes sedm let učí seniory z Prachatic a okolí pracovat na počítači. Nadace pak udělila ještě čestná uznání čtyřem seniorkám a jednomu seniorovi z různých částí republiky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď