Cenu princezny asturské získali skladatelé Morricone a Williams

foto Italský skladatel Ennio Morricone.

Madrid - Letošní Cenu princezny asturské za umění získali skladatelé filmové hudby Ennio Morricone a John Williams. Oba patří ve svém oboru k legendám a během kariéry zkomponovali soundtracky ke stovkám snímků, přičemž většina z nich obstojí i samostatně mimo filmové plátno, napsali ve svém odůvodnění porotci. Ceny princezny asturské se udělují v osmi kategoriích, ocenění za svornost získali tento týden zdravotníci, kteří bojují s koronavirovou pandemií.

Ital Morricone (91) během své dlouhé kariéry napsal hudbu k více než čtyřem stovkám filmů. Proslavily ho zejména melodie z westernů Hodný, zlý a ošklivý či Tenkrát na Západě. Jeho hudba zněla i ve snímcích Mise, Neúplatní či Bugsy. Po pěti nominacích na Oscara, cenu americké filmové akademie, získal až v roce 2016 za hudbu ke snímku Quentina Tarantina Osm hrozných. Českým divákům se Morricone zřejmě zapsal do paměti i díky melodiím k seriálům Chobotnice a Marco Polo.

Americký hudební skladatel John Williams. Američan Williams (88) je držitelem hned pěti Oscarů za filmy Šumař na střeše, Čelisti, Hvězdné války, E.T. - Mimozemšťan a Schindlerův seznam. Nominován byl na toto ocenění více než třicetkrát.

"Obrovské množství skladeb, které Morricone a Williams zkomponovali, nesloužilo pouze jako podkreslení, které má zvýraznit atmosféru nebo charaktery hrdinů, ale dokázalo uspět i mimo stříbrné plátno díky své schopnosti dokonale míchat dědictví hudební historie se současným zvukem," napsala porota.

O Cenách princezny asturské se někdy vzhledem k jejich prestiži hovoří jako o španělských Nobelových cenách. Udělují se jednotlivcům, skupinám nebo mezinárodním organizacím za přínos v oblasti vědy, techniky, sportu a kultury. Každý vítěz si od nadace zaštítěné korunní princeznou Leonor, čtrnáctiletou dcerou krále Felipeho VI., odnese finanční odměnu 50.000 eur (1,3 milionu Kč). Loni ceny získali například americká lyžařka Lindsey Vonnová za sport či britský divadelník Peter Brook za umění.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď