Cenu prezidenta karlovarského festivalu dostane kameraman Smutný

foto Vyhlášení vítězů 25. ročníku filmových cen Český lev 10. března v pražském Rudolfinu. Cenu za nejlepší kameru získal Vladimír Smutný za film Po strništi bos.

Praha - Cenu prezidenta karlovarského festivalu letos dostane kameraman Vladimír Smutný. Novinářům to dnes řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Držitel sedmi Českých lvů za nejlepší kameru pracoval na oscarovém Koljovi nebo na filmech Smrt krásných srnců, Tmavomodrý svět a Tobruk. Festival uvede film podle kameramanova výběru. Ve znělce festivalu se objeví herečka Jiřina Bohdalová a přehlídka uvede digitálně zrestaurovaný film ze zlatého fondu české kinematografie, snímek Juraje Herze Spalovač mrtvol.

Festival ani v letošním ročníku nemá generálního partnera. Má čtyři hlavní partnery, z nichž internetový obchod Mall.cz posiluje svou pozici hlavního partnera a převzal plnění po společnosti EP Industries, uvedl Bartoška. "Ukázalo se po loňském roce, že model hlavních partnerů vyhovuje a budeme v něm zatím pokračovat," řekl Bartoška. Letošní 54. ročník festivalu se bude konat od 28. června do 6. července, jeho hosty pořadatelé oznámí až na příštích tiskových konferencí.

Dalšími hlavními partnery jsou Vodafone, innogy a Accolade, podporuje ho ministerstvo kultury, které letos stejně jako loni přispělo 30 miliony korun. Partnery jsou také Karlovarský kraj a město. EP Industries a internetový obchod Mall.cz, které jsou spojeny s podnikatelem Danielem Křetínským. Obě firmy přispěly zhruba 15 miliony korun.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dnes řekl, že by byl rád, kdyby příspěvek státu pro festival mohl být stálou položkou v rozpočtu ministerstva a nemusel se každoročně, byť úspěšně, zúčastnit dotačního řízení.

Festival nemá generálního partnera od loňska, kdy pár měsíců před zahájením 53. ročníku odřekl své partnerství ČEZ po 16 letech s odůvodněním, že musí šetřit. ČEZ dával v posledních letech karlovarskému festivalu téměř 20 milionů korun ročně, rozpočet akce se pohyboval kolem 135 milionů korun.

Loňského ročníku se podle organizátorů zúčastnilo 13.080 akreditovaných návštěvníků, meziročně o pět procent méně. Z toho bylo 10.857 s festivalovými pasy, 403 filmových tvůrců, 1190 filmových profesionálů a 630 novinářů. Během festivalu se uskutečnilo 501 filmových představení a prodalo se 140.135 vstupenek. Uvedeno bylo 236 filmů.

Loňskými hlavními hvězdami festivalu byli americký herec, scenárista, režisér a producent Tim Robbins, britský herec Robert Pattinson, scenárista, producent a režisér Barry Levinson, herečka Anna Paquinová, režisér Terry Gilliam, herec Caleb Landry Jones nebo producenti John Lesher či Greg Shapiro.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 21. září 2019

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď