Cenu Pavla Kouteckého získal dokument FREM

foto Slovenská režisérka Viera Čákanyová 4. září 2020 v Ústí nad Labem na slavnostním vyhlášení Ceny Pavla Kouteckého převzala ocenění v kategorii nejlepší celovečerní dokument za snímek FREM.

Ústí nad Labem - Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší celovečerní dokument dnes získala slovenská dokumentaristka Viera Čákanyová. Porota ocenila její snímek FREM. Film podle odborníků reaguje na uvažování způsobené rozvojem technologií a umělé inteligence, když si lidé začínají uvědomovat svou nedůležitost. Krátkometrážní kategorii ovládl animovaný dokument M E Z E R Y režisérky Nory Štrbové. ČTK o tom za pořadatele informovala Nikola Páleníčková. Ceremonie se udála při mezinárodním filmovém festivalu ELBE DOCK v kulturním centru Hraničář v Ústí nad Labem.

Slavnostní vyhlášení Ceny Pavla Kouteckého při mezinárodním filmovém festivalu ELBE DOCK 4. září 2020 ve Veřejném sálu Hraničář v Ústí nad Labem. Vítězný snímek je originálním audiovizuálním počinem, který mimo jiné osobitým způsobem postihuje nicotnost lidské existence v kontextu věčnosti přírody a univerza, zaznělo o filmu FREM ve vyjádření poroty.

O Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší celovečerní dokumentární debut se ucházelo pět dokumentů. Kromě vítězného snímku ještě film Morava, krásná zem III režiséra Petra Šprincla, snímek o klavíristovi Sólo od nedávno zesnulého režiséra Artemia Benkiho, dokument česko-švédské režisérky Grety Stocklassy Kirunové - Překrásný nový svět. Autorkou dalšího snímku Viva video, video viva je Adéla Komrzý.

V sekci krátkometrážní dokumentární film soutěžil Apparatgeist režisérky Marie-Magdaleny Kochové, dokument režisérky Nikoly Krutilové Hnůj vezdejší, snímek Kdo se se mnou zatočí režisérky Adely Křižovenské, animovaný dokument Nory Štrbové M E Z E R Y a film Proč se cítím jako kluk? režisérky Kateřiny Turečkové.

S cenou je spojena finanční odměna 100.000 korun pro vítěze v sekci celovečerní film a 40.000 korun za krátkometrážní. Vítězný snímek FREM mohou diváci vidět v kinech od 12. listopadu. Do distribuce ho uvádí společnost DAFilms.

Autorem podoby letošního ocenění je výtvarník Petr Šetlík. Udílena bude i Cena ELBE DOCKu, a to při slavnostním zakončení letošního ročníku v Drážďanech v bývalé nákladové hale GEH8. Tam se festival odehrává 5. a 6. září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď