Cenu Olgy Havlové získal koordinátor tříkrálové sbírky Marek Navrátil

foto Marek Navrátil z Drahanovic na Olomoucku se stal 14. června 2021 v Praze laureátem Ceny Olgy Havlové, kterou vyhlašuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Cenu získal za své rozsáhlé dobročinné aktivity, kterým se v neziskovém sektoru věnuje již 25 let, a to navzdory svému handicapu, jímž je vada růstu.

Praha - Laureátem Ceny Olgy Havlové, kterou vyhlašuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV), se dnes stal Marek Navrátil, koordinátor tříkrálové sbírky. Cenu získal za své rozsáhlé dobročinné aktivity, kterým se v neziskovém sektoru věnuje již 25 let, a to navzdory svému handicapu, jímž je vada růstu. Během slavnostního udílení v Praze byla oceněna i Zuzana Nemčíková, psycholožka v organizaci Revenium, která získala Cenu veřejnosti.

Fotogalerie

Laureáty vyhlásili v Anežském klášteře v Praze. Ocenění je určeno osobnosti, která navzdory svému zdravotnímu znevýhodnění pomáhá ostatním.

"Porota Ceny Olgy Havlové se rozhodla letos po nelehkém zvažování mezi 26 nominovanými ocenit Marka Navrátila. Porotu oslovil široký rozsah jeho působení v neziskové oblasti a také nasazení, s jakým se své práci pro potřebné věnuje. Marek Navrátil se musel vyrovnat s obtížemi, které přináší jeho handicap – vada růstu, kvůli kterému musel projít řadou lékařských zákroků. Navzdory tomu zvládl vedle fundraisingu, dobrovolnictví či komunikace s veřejností stát i u koordinování projektu tříkrálové sbírky, kterou nezastavila ani náročná doba koronavirové pandemie," uvedla Monika Granja, ředitelka VDV.

Nový držitel ceny svou činnost vnímá jako životní poslání, v němž mu pomáhají zejména kolegové, spolupracovníci a rodina. "Jsem moc vděčný a velmi si vážím všech lidí, které jsem měl a mám okolo sebe. Manželku, rodinu, přátele, vlaky kolegyň a kolegů v Charitě, učitele, lékaře, naši svobodnou společnost, církev, kulturu a tento svět. Jestli k sobě dovedeme být ohleduplní, mít se rádi a pomáhat si tam, kde je potřeba, jestli dovedeme jít kus cesty společně, bez závisti a podrazů, tak to je dobře a takto nějak pokračovat dál a nějak tomu napomáhat, to je můj cíl," řekl.

Bronzovou plastiku Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka předala Navrátilovi Milena Černá, předsedkyně správní rady VDV, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu ČR Miluše Horská (KDU-ČSL) a člen správní rady VDV biskup Václav Malý.

Nadace také popáté udělila Cenu veřejnosti. Letos porota určila šest nominací, které postoupily do on-line hlasování. Cenu získala Zuzana Nemčíková, psycholožka z organizace Revenium, která přes svou opakovanou onkologickou diagnózu poskytuje psychologickou pomoc pacientkám s podobným onemocněním. Nemčíková obdržela diplom a kamennou sochu Plamen, jejímž autorem je africký umělec Bester Baureni.

Loňskou Cenu Olgy Havlové získala spoluzakladatelka projektu Burn Fighters na podporu lidí s popáleninami Martina Půtová. První laureátkou ceny byla v roce 1995 zakladatelka Pražské organizace vozíčkářů Jana Hrdá. Mezi další oceněné patřili třeba předseda Českého paralympijského výboru Vojtěch Volejník, ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková či právník rady postižených Jan Hutař.

Výbor dobré vůle v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá lidem s handicapem a znevýhodněním, aby se mohli začlenit do běžného života.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď