Cenu Neziskovka roku získaly Linka bezpečí či prachatický hospic

foto Ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková převzala 14. ledna 2020 v Praze cenu pro nejlepší velkou neziskovou organizaci. Ocenění Neziskovka roku udělovala posedmé Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS).

Praha - Nejlepší velkou neziskovou organizací v Česku bylo loni Sdružení Linka bezpečí. Mezi středně velkými "neziskovkami" uspěla prospěšná společnost na pomoc těhotným a matkám v tísni Na počátku, mezi malými pak Tělocvičná jednota Sokol Milovice. Ocenění Neziskovka roku udělovala dnes na ceremoniálu v pražské Malostranské besedě posedmé Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS). Cenu veřejnosti získal už podruhé Hospic svatého Jana N. Neumanna z Prachatic. ČTK o výsledcích informovala zástupkyně pořadatelů Johana Turner.

Fotogalerie

Titul Neziskovka roku dostávají podle organizátorů nejlépe vedené organizace. Ocenění má zviditelnit kvalitní práci spolků či společností s profesionálním řízením. Hodnocení provádějí experti z firem, úřadů i neziskového sektoru. Do užšího výběru postupuje v každé kategorii pět organizací. Do nich se pak vypraví dva hodnotitelé a zkoumají jejich činnost, vedení, financování i komunikaci s veřejností. Tři finalisté z každé skupiny nakonec představí svou společnost a její práci před komisí, která určí vítěze.

Skleněný hranol letos z velkých organizací získalo Sdružení Linka bezpečí. Telefonická krizová pomoc pro děti v tísni oslavila loni 25 let fungování. Na bezplatném čísle 116 111 přijala za čtvrt století kolem 10,5 milionu hovorů.

Titul Neziskovka roku v prostřední kategorii připadl prospěšné společnosti Na počátku, která pomáhá těhotným ženám a matkám v tísni. Provozuje poradnu a nabízí i ubytování, podporu či nácvik rodičovských dovedností. Pořádá také programy pro školy. Z malých organizací uspěla Tělocvičná jednota Sokol Milovice. Veřejnost pak už podruhé ocenila prachatický Hospic svatého Jana N. Neumanna. Z 2884 hlasů jich získal 522.

Na ceremoniálu se poprvé udělovaly i ceny Zlatý banán. Získat je mohly od Asociace veřejně prospěšných organizací "neziskovky" se Značkou spolehlivosti za příběh, který změnil život k lepšímu. Vítěze vybírala odborná porota. První místo přiřkla spolku Děti patří domů za příběh o Lukášovi, který spolu se dvěma sourozenci vyrůstal v dětském domově. Po devíti letech si ho vzala do hostitelské péče rodina jeho spolužáka. Lukáš pak vystudoval, dnes má svou rodinu a pracuje v organizaci Děti patří domů. Snaží se získávat hostitelské rodiny.

Nadace rozvoje občanské společnosti funguje 26 let. Snaží se podporovat a rozvíjet neziskový sektor v Česku. Od svého vzniku rozdělila přes 1,8 miliardy korun mezi víc než 7500 projektů. Nadační příspěvky pocházejí z grantů z Evropského hospodářského prostoru i z peněz od dárců a firem. Nejznámějším projektem NROS je sbírková akce Pomozte dětem. Asociace veřejně prospěšných organizací zastřešuje neziskové subjekty a snaží se o prosazování úpravy pravidel jejich fungování. Nyní usiluje o snížení administrativy při pořádání sbírek. Uděluje také Značku spolehlivosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď