Cenu města Brna získalo 15 lidí, další dva mají čestné občanství

foto Slavnostní udílení Cen města Brna pro rok 2017 a čestného občanství města Brna za období 2014–2018, 30. ledna 2018 v Brně. Horní řada zleva: Zbyněk Brychta zastupující V.H. Macha, Antonín Dufek, Miroslav Kasáček, Rudolf Potsch, Michal V. Marek, Jiří Vítovec, Radim Chmelík, Jan Krnáč zastupující Ladislava Váchu, Jiří Oplatek a Petr Mrkývka. Dolní řada zleva: Věra Lejsková, Alena Blažejovská, Zoja Mikotová, Sylvie Richterová, Marie Steklíková zastupující Jana Steklíka, Milada Váňová a Emil Boček.

Brno - Ve slavnostní vojenské uniformě si dnes v 94 letech přišel válečný veterán Emil Boček pro čestné občanství města Brna. Cenu města Brna získalo 15 lidí. Většina z nich včetně lékaře Jiřího Vítovce, klavíristky Věry Lejskové nebo hokejového mistra Evropy Rudolfa Potsche dorazila před zaplněný sněmovní sál magistrátu. Posmrtně cenu obdrželi výtvarník Jan Steklík a gymnasta a olympijský vítěz Ladislav Vácha. In memoriam obdržel čestné občanství sochař Václav Hynek Mach.

Ocenění přišli za zvuku kapely Moravské žestě do sálu uličkou přítomných, kteří na jejich počest vstali. Poté zaujali místo na stupínku v předních lavicích, ve kterých sedává primátor, jeho náměstci a radní. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) se kvůli nemoci nemohl dostavit, ocenění tedy předal jeho náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Osmdesátiletý Potsch zažil 100 hokejových utkání za reprezentaci, titul mistrů Evropy z roku 1961 i působení v Rudé hvězdě Brno, dnešní Kometě Brno. Jako trenér vychoval slavné hokejisty, jako byli Ivan Hlinka nebo Jiří Dopita, sám několikrát odmítl trénování národního týmu.

Klavíristka Lejsková se proslavila v tandemu s manželem Vlastimilem Lejskem, který před několika lety zemřel. "Můj muž byl osudovým setkáním. Pro nás oba byl osudový záměr profesora Františka Schäfera o vytvoření klavírního dua, které mělo získat trvalé místo na koncertním pódiu," připomněla si začátky Lejsková.

Město vyznamenalo v technické vědě Radima Chmelíka. Podílel se na vybudování Středoevropského technologického institutu CEITEC VUT. V přírodních vědách uspěl Michal Marek, zakladatel evropského centra excelence CzechGlobe, v lékařské vědě Jiří Vítovec, za jehož působení ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně vzniklo Mezinárodní centrum klinického výzkumu.

Ve společenských vědách získal cenu Antonín Dufek, jako kurátor Moravské galerie v Brně vytvořil druhou největší sbírku ČR čítající přes 20.000 fotografií s díly umělců. V architektuře a urbanismu se vyznamenal Jiří Oplatek, ve výtvarném umění Jan Steklík, v hudbě Lejsková, ve sportu Potsch, v literární činnosti Sylvie Richterová, v žurnalistice Alena Blažejovská z Českého rozhlasu Brno, v dramatickém umění Zoja Mikotová. V oblasti mezinárodní spolupráce získal cenu Petr Mrkývka, za zásluhy o svobodu a demokracii Miroslav Kasáček, za mimořádný přínos městu Brnu Milada Váňová a posmrtně gymnasta Vácha.

dr

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

-2°C

Dnes je čtvrtek 24. ledna 2019

Očekáváme v 7:00 -5°C

Celá předpověď