Cenu Knižního klubu vyhrála Ema Labudová za Tapetáře

foto Autorka knihy Tapetář Ema Labudová převzala 3. září 2019 v Praze Literární cenu Knižního klubu.

Praha - Vítězkou 24. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stala dvacetiletá studentka španělštiny Ema Labudová. Její novelu Tapetář porota vybrala ze 155 dosud nevydaných rukopisů. Labudová je nejmladší vítězkou ve čtyřiadvacetileté historii literární ceny. Kromě skleněné plastiky knihy a prémie 100.000 korun získala možnost vydání své knihy. Další ocenění si z dnešnío vyhlašování vítězů odnesla spisovatelka Anna Strnadová, která za knihu Maxl Žhář dostala nově udělovanou Literární cenu týdeníku Reflex.

Novelu z prostředí severoanglického rybářského městečka Whitby začala psát Labudová ve svých 15 letech a dokončila ji o tři roky později. Hlavním hrdinou Tapetáře je dvacetiletý gay Irving, jemuž krátce po sobě zemřou rodiče. Irvingovo setkání se zbytkem rodiny na pohřbu probudí vzpomínky, které se mladý muž dlouho snažil potlačit. Autorka postupně čtenáři prozrazuje podrobnosti z všedního života a neobvyklých vztahů hlavního hrdiny a zároveň odhaluje dobová společenská dramata.

"Podobný rukopis jsme diskutovali už loni, tehdy se pro něj vyslovila jen menší část poroty a mně přišlo, jestli nám mezi prsty neutíká něco významného. Tento rok už pro takový typ knihy byla většina poroty," uvedl k výběru porotce a literární historik Pavel Janáček.

Autorka knihy Maxl žhář Anna Strnadová převzala 3. září 2019 v Praze Literární cenu týdeníku Reflex. Literární cenu týdeníku Reflex, která se letos udílí poprvé, získala spisovatelka Anna Strnadová za knihu Maxl Žhář. Tragický příběh tesaře, smolaře a posléze psance a vězně Maxla Novotného ze Žďáru zavede čtenáře do druhé poloviny 19. století.

Na rozdíl od Labudové má Strnadová za sebou už několik publikací. V roce 2015 debutovala s básnickou sbírkou Opožděně. Její nejnovější knihou je Nebeské komando z letošního roku.

Literární cenu Knižního klubu organizuje nakladetelství Euromedia Group. Cena se zaměřuje na ještě nevydaná díla. Od svého vzniku v roce 1995 tak podporuje domácí tvůrce. Vítězem loňského ročníku se stala novela Miloše Cajthamla Na odstřel.

Některá díla vydaná díky ceně dosáhla literárních i komerčních úspěchů. Romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové získaly ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Román Dva proti Říši Jiřího Šulce se stal v roce 2007 s více než 30.000 prodanými výtisky českým bestsellerem roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď