Cenu Jaroslava Seiferta letos dostane esejista, básník a prozaik Josef Kroutvor

foto Knihy, knihovna - ilustrační foto.

Praha - Cenu Jaroslava Seiferta letos dostane esejista, básník, prozaik a historik umění Josef Kroutvor. Porota mu ji udělila za knihu Poletování jednoho ptáčka / Vzpomínání a listování s přihlédnutím ke Kroutvorově pokračující esejistické tvorbě. ČTK o tom dnes informovala Lucie Nekvasilová z pořádající Nadace Charty 77, která prestižní ocenění udílí od roku 1986. Laureát cenu převezme v listopadu v primátorské rezidenci v Praze.

Osmdesátiletý Josef Kroutvor vystudoval na FF UK filozofii, historii a dějiny umění, v září 1968 odešel do Francie, kde získal roční stipendium. Od roku 1970 pracoval v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, zaměřil se na dějiny plakátu, věnoval se i umělecké fotografii, designu, architektuře a sociologii kultury. Publikuje od roku 1969, v letech normalizace také v periodikách samizdatových a exilových, kam psal pod kafkovským pseudonymem Josef K. Z jeho rozsáhlého díla jsou známy eseje Potíže s dějinami, Praha, město ostrých hran či Šumava a Josef Váchal.

Cena Jaroslava Seiferta inicioval v roce 1986 ve Stockholmu jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch. Udílí se za vynikající slovesné dílo vydané nebo jinak zveřejněné v České republice nebo v zahraničí v posledních třech letech, výjimečně i za dílo celoživotní. Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každé dva roky 22. září, v předvečer Seifertových narozenin. Cena je spojena s odměnou 100.000 korun.

Na seznamu laureátů jsou například Pavel Šrut, Ivan Diviš, Václav Havel, Ivan Martin Jirous, Jáchym Topol, Karel Šiktanc, Milan Kundera, Ludvík Vaculík či Miroslav Petříček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď