Cenu Česká kniha získala Anna Cima, čtenáři zvolili Jan Štiftera

foto Spisovatel Jan Štifter získal 16. dubna 2019 v Praze Cenu čtenářů České knihy za román Sběratel sněhu.

Praha - Laureátem osmého ročníku Ceny Česká kniha se stal debutový román Probudím se na Šibuji od Anny Cimy. Cenu čtenářů České knihy získal román Sběratel sněhu od Jana Štiftera. Výsledky cen, jejímž výchozím cílem je propagace domácí literatury v zahraničí, dnes organizátoři vyhlásili v Městské knihovně v Praze.

"Letos poprvé o vítězi Ceny Česká kniha místo odborné poroty rozhodovali studenti gymnázií ze tří českých měst: Prahy, Českých Budějovic a Hradce Králové, kteří zvolili vítěze z předvýběru vytvořeném odborníky," uvedl zakladatel Ceny Česká kniha, spisovatel a publicista Martin Daneš.

Román Anny Cimy Probudím se na Šibuji je také nominován na Cenu Jiřího Ortena a autorka za něj nedávno získala Magnesii Literu v kategorii objev roku. "Je potěšitelné, když se středoškolští studenti shodnou s literárními odborníky," podotkl Daneš. Účelem zapojení studentů je podpora četby u nejmladší generace.

Hlasování v Ceně čtenářů České knihy se mohl zúčastnit každý a mimo webu České knihy tak bylo možné učinit na webu dvou partnerských médií - Vaší literatury a Reflexu. Mezi více než 600 hlasujícími nakonec dostal nejvíce hlasů Štifterův román Sběratel sněhu. Budějovický novinář v minulosti zaujal dvěma novelami Kathy a Café Groll, v nichž se na pozadí místních událostí dotýká obecně lidských témat.

Prezentace vítězů české knihy se uskuteční na začátku května ve Velkém sále Průmyslového paláce na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2019.

Projekt Česká kniha se koná ve spolupráci s Českými centry a Institutem umění - Divadelním ústavem. Cenu získává každoročně jedna prozaická novinka vydaná domácími nakladatelstvími v průběhu předchozího roku. Poprvé byla udělena na jaře 2012. Šíření vítězných titulů do světa napomáhá institut "světových pozorovatelů" vyhrazený zahraničním nakladatelům se zájmem o překlady současných českých autorů. Pozorovatelský status při Ceně Česká kniha má takřka 30 nakladatelství z deseti zemí.

Loni poprvé v historii České knihy obdržel obě její ceny jeden autor. Odborná i studentská porota se ve svých verdiktech výjimečně shodly a za nejlepší titul sedmého ročníku vyhlásily román Hana od Aleny Mornštajnové.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 17. září 2019

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď