Cenu Arnošta Lustiga převzal zakladatel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek

foto Premiér Petr Fiala (vlevo) předal Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost Šimonu Pánkovi (vpravo), 18. května 2022, Praha.

Praha - Desátým laureátem Ceny Arnošta Lustiga se stal ředitel a zakladatel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Ocenění za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost dnes převzal z rukou.premiéra Petra Fialy (ODS). Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Fotogalerie

"Poskytovat pomoc těm potřebným v nejodlehlejších částech světa, často v situacích živelních katastrof a válečných konfliktů, je jasným důkazem nejen lidskosti a spravedlnosti, ale i odvahy a statečnosti. Všechny tyto vlastnosti projevoval letošní laureát již od studentských let," uvedl k letošnímu udělení předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk.

"Je to pro mě velká čest," prohlásil Pánek. Dodal, že ocenění patří i jeho kolegům a kolegyním v Člověku v tísni. Společnost podle něj v současné době kvůli covidu, tornádům či válce na Ukrajině vnímá, jak je pomoc druhým lidem potřebná. "Jsme vděčni za podporu společnosti, je to zároveň velký závazek," uvedl ředitel neziskové organizace.

Čtyřiapadesátiletý Pánek byl v roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal ale přednost charitativní činnosti, začal se věnovat projektům humanitární a rozvojové pomoci a stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. Dnes je stále ředitelem této největší středoevropské organizace svého druhu, která působila a působí v mnoha krizových a válečných oblastech.

Organizace Člověk v tísni operuje ve 30 zemích, v Česku a na Slovensku působí ve více než 60 městech. Pomáhá nejen po přírodních katastrofách, například povodních a loni po tornádu na Moravě, ale zaměřuje se i na problematiku inkluzivního vzdělávání, dluhů, neadekvátního bydlení a nezaměstnanosti. Člověk v tísni stojí i za festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. V současné době výrazně pomáhá lidem zasaženým válkou na Ukrajině.

Pánek byl za svou práci již několikrát oceněn. V roce 2002 převzal od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy, o rok později obdržel cenu Evropan roku, kterou uděluje časopis Reader's Digest Výběr. V roce 2010 získal od občanského sdružení Post Bellum Cenu Paměti národa.

Česko-izraelská smíšená obchodní komora nechala pro jubilejního desátého laureáta Ceny Arnošta Lustiga vyrobit novou sošku, kterou navrhl designér Maxim Velčovský.

Cenu Arnošta Lustiga založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora, aby podpořila odkaz Arnošta Lustiga. Novinář a spisovatel Lustig zemřel 26. února 2011 ve věku 84 let. Jako dospívající prošel ghettem v Terezíně a koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. Zážitky z té doby představují těžiště jeho tvorby. K nejznámějším jeho dílům patří Démanty noci, Dita Saxová či Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou. Po válce vystudoval novinařinu a pracoval mimo jiné jako reportér a režisér Československého rozhlasu, redaktor týdeníku Mladý svět a scenárista na Barrandově. V roce 1968 emigroval. Nejprve žil krátce v Izraeli, potom v Jugoslávii a od roku 1970 v USA. Do Česka se vracel pravidelně v posledních 20 letech svého života.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 25°C

Celá předpověď