Centrem Prahy prošel průvod romských tanečních a hudebních souborů

foto Průvod účastníků 24. ročníku festivalu romské kultury Khamoro, 3.června 2022, Praha.

Praha - Průvod romských tanečních a hudebních souborů se krátce po poledni vydal centrem Prahy. Defilé umělců bylo součástí festivalu romské kultury Khamoro, jehož 24. ročník se nyní v české metropoli koná. Z Václavského na Staroměstské náměstí vyšly asi dvě stovky umělců, k nimž se postupně připojovali i turisté a obyvatelé města. Festival, který od 29. května nabídl koncerty, výstavy a divadelní představení, uzavře galakoncert romských hudebníků 4. června. Program festivalu, který pořádá spolek Slovo 21, je na webu akce.

Fotogalerie

Romští tanečníci a hudebníci z různých koutů České republiky se sešli v dolní části Václavského náměstí, odkud krátce po poledni zamířili ulicí Na Příkopě ke Staroměstskému náměstí. Průvod, který vedl nazdobený kočár tažený koňmi a lidé s vlajkami, se na své cestě několikrát zastavil. Umělci v krojích, mezi nimiž byly i dětské taneční soubory, cestou předvedli přihlížejícím lidem své umění na Ovocném trhu a v Celetné ulici. Po příchodu k pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí se průvod rozdělil a lidem na náměstí se předváděly jednotlivé folklorní soubory.

Festival a tradiční průvod městem se uskutečnil po přestávce způsobené pandemií covidu-19 a souvisejícími vládními opatřeními. Podtitulem letošních festivalových akcí tak bylo "Pojďme se potkat", jak uvedla ředitelka pořádající organizace Slovo 21 Jelena Silajdžicová.

Na festivalu se letos zatím představily mimo jiné kapely Imperio a Connection z Česka, izraelský kvartet Mediterranean Gypsy Swing Experience či dechové uskupení The Elvis Ajdinovic Orkestar. Na sobotním závěrečném galakoncertu v Divadle Archa vystoupí skupina Le Čhavendar či tanečníci z Ballet Lucia Guarnido Studia. K vidění bude i představení části jediného ukrajinského profesionálního romského divadelního souboru Teatr Romans, jehož někteří členové před válkou na Ukrajině uprchli do Polska.

Khamoro (Slunce) je podle pořadatelů největším festivalem profesionálních romských hudebníků na světě. Praha ho hostí od roku 1999. V posledních letech akci ročně navštíví zhruba 10.000 lidí. První průvod uspořádali organizátoři v roce 2001.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď