Cenou Antonína Dvořáka letos ocení Českou filharmonii

foto Ilustrační foto - Česká filharmonie v pražském Rudolfinu na snímku z 23. prosince 2017.

Praha - Cenu Antonína Dvořáka letos obdrží od Akademie klasické hudby (AKH) Česká filharmonie. Rada akademiků se usnesla jednohlasně bez dalších nominací. Tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser převezme generální ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček a šéfdirigent Semjon Byčkov v rámci amerického turné orchestru 29. října v Kennedyho centru ve Washingtonu, kde orchestr odehraje koncert k oslavě 100. výročí založení Československé republiky. ČTK o tom dnes za AKH informovala Silvie Marková.

Cena Antonína Dvořáka je oceněním především osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. "Česká filharmonie je už svým historicky prvním koncertem úzce spjata se jménem Antonína Dvořáka a v duchu dvořákovské tradice se i ona v průběhu let zaslouženě stala českým a zároveň světovým orchestrem. Už dlouho jsme cítili, že by si toto ocenění zasloužila," uvedl Robert Kolář, ředitel AKH.

Předání ocenění bude symbolicky součástí oslav 100. výročí založení Československé republiky. Pro tento účel Akademie vybrala půdu této významné americké kulturní instituce ve Washingtonu, kde bude ČF 29. října koncertovat. "Právě v období první republiky, kdy orchestr formoval dnes již legendární dirigent Václav Talich a později i Rafael Kubelík, se stala Česká filharmonie světovou špičkou. Doma byla institucí, která kultivovala československý veřejný prostor. V zahraničí byla kulturním vyslancem mladé republiky. Provozování české hudby - nejen té Dvořákovy - považovala vždy za samozřejmost. O to víc mě těší, že cenu můžeme předat při příležitosti tohoto velkého jubilea naší vlasti," dodal Kolář.

ČF je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její historie je spojen právě se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Od sezony 2018/19 zastává post šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjon Byčkov, hlavními hostujícími dirigenty byli jmenováni Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. V předchozích ročnících byli oceněni Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková, Jiří Kylián, Jiří Bělohlávek, Yo-Yo Ma, Richard Novák a Ivan Klánský.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď