Cena ropy se po útoku na základny v Iráku zvyšuje

foto Ropný tanker. Ilustrační foto.

Londýn/Tokio - Ceny ropy se dnes zvyšují v reakci na zprávu, že íránské jednotky zaútočily na základny v Iráku, v nichž jsou američtí vojáci a další příslušníci západní vojenské koalice. Počáteční silný růst se ale později zmírnil. Napětí na trhu se podle analytiků může uklidnit, pokud se útoky vyhnou ropné infrastruktuře. Svou roli hraje i fakt, že těžba ropy ve Spojených státech se za posledních deset let výrazně zvýšila, takže případný výpadek v dodávkách suroviny by nezpůsobil takový problém jako dříve.

Severomořská ropa Brent krátce před 10:00 SEČ přidávala asi 1,2 procenta na 69,08 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala růst o 0,9 procenta na 63,27 dolaru za barel. Později ale růst v obou případech zvolnil pod půl procenta.

Brent v první reakci vystoupil až na 71,75 dolaru za barel, což byla nejvyšší hodnota od poloviny loňského září. Ropa WTI se obchodovala až za 65,85 USD za barel, nejvýše od loňského dubna.

Írán zaútočil v Iráku na síly pod vedením Spojených států. Teherán odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území na dvě irácké základny s vojáky západní koalice. Terčem byla letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Íránské revoluční gardy uvedly, že šlo o odplatu za to, že Američané minulý týden zabili vlivného íránského generála Kásema Solejmáního.

"(Ropná) zařízení v Iráku jsou nadále mimo nebezpečí, produkce ropy v podstatě pokračuje," uvedl dnes na konferenci v Abú Zabí generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammad Barkindo. Irák je druhým největším producentem ropy v rámci OPEC.

"Nečekáme žádný nedostatek v dodávkách (ropy), pokud nenastane katastrofální eskalace, s níž nepočítáme," uvedl na téže konferenci ministr energetiky Spojených arabských emirátů Suhajl Mazrúí. Provoz v Hormuzském průlivu, který je pro přepravu ropy po moři klíčový, podle něj ohrožen není.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent březen 69,08 68,27
New York - NYMEX WTI únor 63,27 62,70

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď