Cena cukroví na zakázku kvůli máslu stoupla, zájem to neovlivnilo

foto Pracovnice břeclavského pekařství Delikana Marie Navrátilová 4. prosince při výrobě vánočního cukroví.

Brno - Vánoční cukroví kvůli vyšší ceně másla podražilo. Cena se podle jihomoravských cukrářů zvýšila o deset až 30 procent. Na zájmu o cukroví na zakázku se to ale příliš neprojevilo, některé cukrárny už nové objednávky nepřijímají. Zájem je také o zdravější alternativy ke klasickému vánočnímu cukroví.

"Cenu cukroví jsem nastavovala už v říjnu, kdy se cena másla dost pohybovala. Cukroví jsem nakonec zdražila o 20 procent," řekla ČTK majitelka brněnské cukrárny Pusinka Jarmila Křížová.

Pracovnice břeclavského pekařství Delikana Zuzana Vašinová (vpředu) 4. prosince při výrobě vánočního cukroví. Poptávka po cukroví se ale nesnížila. "Letos byl o cukroví velký zájem, takže už nové objednávky nepřijímáme, abychom stihli včas napéct," dodala Křížová.

V brněnské cukrárně Větrník se zvýšené ceně másla také přizpůsobili. "Museli jsme podražit. Minulý rok stálo kilo cukroví 390 korun, letos 550 korun," řekl majitel Radim Řezáč. V cukrárně je největší zájem o vanilkové rohlíčky.

To, že je tradiční cukroví stále nejoblíbenější, potvrdila i cukrářka Miroslava Tomšejová z Hodonínska. "Nejvíce pečeme klasické cukroví, jako linecké pečivo, vanilkové rohlíčky nebo včelí úly. Občas si lidé objednávají i větší zákusky, ale to spíš méně," uvedla Tomšejová.

V posledních letech roste poptávka i po zdravém cukroví. "Letos je zájem zatím třikrát větší než minulý rok. Cena másla se nás nedotkla, protože naše cukroví obsahuje máslo minimálně. Ceny jsme nechali stejné jako minulý rok," řekla za obchod Sklizeno Adéla Flejšarová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď