Cena bitcoinu poprvé za šest měsíců překročila 60.000 dolarů

foto Cena nejznámější kryptoměny bitcoin poprvé od května překročila hranici 50.000 dolarů (zhruba 1,1 milionu Kč).

Londýn - Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé za šest měsíců překonala hranici 60.000 dolarů (zhruba 1,3 milionu Kč). Přiblížila se tak ke svému rekordnímu maximu z letošního dubna, kdy dosáhla téměř 65.000 dolarů. Investoři sázejí na to, že regulační orgány ve Spojených státech brzy schválí první veřejně obchodovaný fond (ETF), který se zaměřuje na futures na bitcoiny.

Podle údajů na specializovaném webu CoinDesk cena bitcoinu během dneška vystoupila až na 60.326,77 dolaru, později však o část zisků přišla. Kolem 17:30 SELČ se bitcoin prodával za zhruba 59.820 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval 3,5 procenta.

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) se podle agentury Bloomberg chystá příští týden povolit obchodování s prvním americkým fondem ETF vázaným na futures na bitcoiny.

Vedoucí výzkumu a strategie na asijské kryptoměnové burze AAX Ben Caselin uvedl, že nynější vzestup kurzu bitcoinu není nahodilý a že dlouhodobí investoři už bitcoin delší dobu hromadí. "Obecně se má za to, že ve čtvrtém čtvrtletí vývoj v USA kolem ETF zaměřeného na bitcoin významně pokročí," konstatoval.

K dnešnímu zpevnění kryptoměny přispěl také osvětový tweet SEC. "Před investicí do fondu, který drží futures na bitcoiny, se ujistěte, že jste pečlivě zvážili potenciální rizika a přínosy," uvedl regulátor na sociální síti.

Analytici zdůvodňují růst ceny bitcoinu řadou faktorů, například poklesem obav z kroků regulačních úřadů proti kryptoměnám. Podle agentury Reuters k němu přispěla i vyhlídka na to, že americký regulátor zmíněný ETF schválí. Investoři se domnívají, že to přispěje k obecnějšímu přijetí kryptoměn.

Ve Spojených státech požádalo o registraci ETF vázaných na bitcoiny několik správců fondů, například VanEck Bitcoin Trust, ProShares, Invesco, Valkyrie či Galaxy Digital Funds. V Kanadě a v Evropě už se s takovými nástroji od letošního roku obchoduje.

Na rizika spojená s kryptoměnami investory ve své zprávě upozornila americká společnost MSCI. Zdůraznila, že těmto rizikům je vystaveno nejméně 52 společností s úhrnnou tržní hodnotou 7,1 bilionu dolarů (155,4 bilionu Kč). Jsou mezi nimi firmy, které na kryptoměnách stojí, jako třeba kryptoměnová burza CoinBase, dále společnosti, které bitcoin drží, jako je Tesla nebo MicroStrategy, i podniky, které do odvětví teprve vstupují, jako například banka JPMorgan Chase.

Investoři i společnosti se podle MSCI musejí vypořádat s řadou otázek - od emisí skleníkových plynů vznikajících při těžbě mincí přes chybějící účetní standardy pro kryptoaktiva až po transparentnost správy sítí.

"Opravdu jednoduché otázky se začínají vskutku komplikovat," řekl za MSCI Harlan Tufford. "Kdo ve firmě zná přístupový klíč k vaší anonymní peněžence, ve které je uložena třeba miliarda dolarů v bitcoinech? A jak to monitorovat?"

MSCI rovněž upozorňuje na nedostatek expertizy. Společnost prošla životopisy 6500 členů správních rad a zjistila, že zkušenost s kryptoměnami či technologií blockchainu uvádí jen 79 osob ze 64 společností. O kybernetické společnosti se zmiňuje 1114 lidí, zatímco vyhledávání "správy rizik" přineslo 5155 výsledků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď