Celníci zadrželi v Ruzyni cizince s 40 kg rostlinné drogy

foto Zatčení - pouta - ilustrační foto.

Praha - Celníci zadrželi koncem minulého týdne na Letišti Václava Havla v Praze šestadvacetiletého cizince, který se ve dvou kufrech pokusil propašovat 40 kilogramů rostlinné drogy katy jedlé. Muž přicestoval z izraelského Tel Avivu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ruzyňských celníků Šárka Miškovská. Cizince čeká trestní stíhání za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

"Celníci objevili drogu při běžné kontrole zavazadel cestujících. Pašerákova zavazadla nejprve podrobila kontrole rentgenem, která vykazovala velké množství organických látek. Důkladná prohlídka odhalila v obou zavazadlech celkem 40 kilogramů svazků čerstvého rostlinného materiálu Catha edulis," uvedla Miškovská.

Kata jedlá je strom či keř pěstovaný ve východní Africe a na Arabském poloostrově. Obsahuje látky, které mají stimulační účinky obdobných vlastností jako u amfetaminů. Nejvyužívanějšími částmi rostlin jsou mladé výhonky a listy, které se žvýkají podobně jako žvýkací tabák. Dlouhodobé nadměrné užívání katy je příčinou psychických problémů a dalších nemocí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď