Celníci dali 53 povolení k výrobě dezinfekce, třeba i školám

foto Ilustrační foto - Tisíc litrů dezinfekce za výhodných cenových podmínek se podařilo zajistit Krizovému štábu Olomouc. Náklad umístili 26. března 2020 na stanici Sboru dobrovolných hasičů v Olomouci-Chválkovicích. Dezinfekci mají k dispozici dobrovolní hasiči, sociální pracovníci a asistenti zdravotně handicapovaných osob.

Praha - Celníci už kvůli ochraně před koronavirem vydali 53 povolení k denaturaci lihu, která umožnila zpracování zhruba 4,9 milionu litrů lihu na dezinfekční prostředky. Povolení dostali kromě výrobců lihu a lihovin třeba i výrobci kosmetiky, vonných látek a chemikálií nebo hasiči, krajské úřady a školy. Na svém webu to dnes oznámila Celní správa ČR. Dezinfekční prostředky jsou kvůli celosvětovému šíření koronaviru v poslední době nedostatkovým zbožím.

Denaturace zabraňuje využití lihu k výrobě alkoholických nápojů. Denaturovaný líh je díky osvobození od spotřební daně výrazně levnější, a na denaturaci tak musí ze zákona dohlížet celníci. "V současné době celníci denaturaci nejen přímo kontrolují, jak je zavazuje zákon, ale jsou i maximálně nápomocni, aby denaturace probíhaly správně a současně rychle, a to dle potřeb lihovaru často 12 hodin denně a o sobotách a nedělích," sdělila mluvčí celníků Martina Kaňková.

K výrobě dezinfekčních směsí je následně potřeba mít příslušná povolení od ministerstev zdravotnictví a zemědělství a také místně příslušného celního úřadu. Celní správa ČR podle Kaňkové nabízí zájemcům pomoc s vyřízením povolení.

Do výroby dezinfekce se už dříve pustilo například České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze. Připravují ji vědci v laboratořích Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a využívá ji škola i pražské instituce, záchranáři či Fakultní nemocnice v Motole. Výrobu dezinfekce nabídli i studenti a zaměstnanci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze nebo učitelé a laboranti Střední průmyslové školy chemické Pardubice. Celní úřad ale zakázal další výrobu dezinfekčního gelu třeba rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršic u Blatnice na Uherskohradišťsku, protože firma neměla potřebná povolení. Gel nabízela firma zdarma potřebným. Celníci následně podle Kaňkové lihovaru nabídli pomoc s vyřízením formalit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 27°C

Celá předpověď