Céline Dionová má vzácnou neurologickou chorobu, v únoru v Praze nevystoupí

foto Ilustrační foto - Celine Dion na předávání hudebních cen Grammy.

Las Vegas (USA) - Americká zpěvačka Céline Dionová oznámila, že trpí vzácnou a neléčitelnou neurologickou chorobou známou jako Stiff-Person Syndrome (SPS), česky "syndrom ztuhlého člověka", kvůli které musela odložit své evropské turné, jež měla zahájit 24. února 2023 v Praze. Pražský koncert přesunula na 6. března 2024. Zpěvačka o svém stavu informovala fanoušky na instagramu.

"Už dlouho jsem se potýkala se zdravotními problémy. A i když se o SPS teprve učíme, už víme, že je to tohle vzácné onemocnění, které mi způsobovalo všechny ty křeče," oznámila zpěvačka a pokračovala: "Bohužel tyto křeče mají dopad na všechny součásti mého každodenního života. Někdy způsobují obtíže při chůzi a znemožňují mi používat hlasivky ke zpěvu tak, jak jsem zvyklá," řekla Dionová.

Emile Moukheiber z americké univerzity Johnse Hopkinse, která má kliniku zabývající se výzkumem a léčbou SPS, uvedl, že syndrom způsobuje svalové křeče, které často způsobují silné bolesti, nestabilitu a zapříčiňují pády. "Spouštěčem křečí mohou být silné emoce, například i vylekání, nebo chladné teploty," řekl Moukheiber stanici CNN.

SPS postihuje asi jednoho člověka z milionu, dvojnásobek žen než mužů, a neexistuje na něj známý lék. Lékaři proto medikací pouze zmírňují jeho projevy. Neznámý je i původ choroby, ačkoliv má jisté charakteristiky autoimunitního onemocnění.

"Mnoho pacientů trpí v souvislosti s SPS také úzkostmi, které jdou ruku v ruce s fyzickými postiženími, jež syndrom způsobuje," uvedl Scott Newsome, Moukheiberův kolega na univerzitě Johnse Hopkinse.

"Každý den pracuji se svým sportovním terapeutem, abych získala zpět sílu a schopnost znovu vystupovat. Musím ale přiznat, že je to boj," vzkázala Dionová fanouškům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď